CHRIS – 2010 – Making Sense

CHRIS - 2010 - Making Sense

1 Resemblance
2 Waking from a dream
3 To fly
4 Making sense
5 Fantasy
6 Sky castles
7 Shades
8 Eve of destiny
9 Wishful thinking
10 The Final hour

Rok wydania: 2010
Wydawca: Progress Records
http://www.myspace.com/christiaanbruin


Christiaan Bruin nie jest postacią powszechnie znaną. Ten utalentowany multiinstrumentalista na co dzień pogrywa na perkusji w progrockowym Sky Architekt, a wydany nakładem Progress Records album „Making Sense” jest drugim w jego dorobku wydawnictwem solowym.

Od razu napiszę może, że w tegorocznym katalogu tej Szwedzkiej wytwórni to jedna z najciekawszych pozycji. Krążek skierowany do fanów wysublimowanych dźwięków spod znaku tuzów neo progresywnego rocka. Wiele tu się dzieje, sporo tu gitar spod znaku mistrza Rotherego, czy klawiszowych pasaży a’la IQ (posłuchajcie początku „Waking from a dream”). Całość okraszona jest urozmaiceniami w postaci smyczków („Sky castles”) czy ciekawie zaaranżowanych chórków („Fantasy”). W tym samym utworze pojawia się interesujące klawesynowe solo a w „Eve of destiny” pobrzmiewają echa flamenco.

Są jakieś wady? Może czasami brakuje takiego ostatecznego szlifu, tego muśnięcia ręki mistrza. Słychać to szczególnie w gitarowych solówkach, które choć są bardzo dobre to czasami odnosi się wrażenie, że czegoś im brakuje.

Christiaan to bez dwóch zdań człowiek utalentowany a z płyty „Making Sense” może być dumny. To kawał porządnej muzyki i tylko szkoda, że w naszym kraju prawdopodobnie posłucha jej garstka zapaleńców. Dźwięki wypełniające to wydawnictwo chwilami potrafią porwać słuchacza w najlepsze dla neo proga lata – klawisze malują swoje dźwiękowe pejzaże na tle których pozostałe instrumenty i głos uzupełniają ten dźwiękowy obraz w szczegóły.


8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *