Każda historia jest jak książka – ma swój początek i zakończenie. Jednak zdarza się, że kiedy kończysz ostatnią stronę już wiesz, że autor przygotował dla Ciebie nową książkę, którą będziesz poznawał z każdą kolejną kartką. To jest kwestia wybory, którego dokonujemy gdy decydujemy, czy książkę bierzemy z półki, czy ją pozostawiamy. Zdarza się, że dławieni strachem ograniczamy swoje szanse podjęcia wyboru do zera. Za to będąc pewnymi siebie odkrywamy nowe horyzonty nawet, gdy zwrot jest trudny do wykonania. Jeżeli wiesz, jak odczytywać sygnały, jeżeli jesteś naprawdę gotowy – pozostaje Tobie tylko jedna opowieść … i ona nie ma odwrotu.
„Story of No Reverse” QUIET SIRENS jest albumem koncepcyjnym, napisanym w formie książki. 12 utworów połączyliśmy ze sobą interludiami – rozmowami głównego bohatera-dziecka rozmawiającego ze sobą samym jako dorosłym. Ten dorosły rozmówca pomaga dziecku określić prawidłową drogę, doradza jak żeglować przez życie, jak podążać za głosem serca i wreszcie, jak stawiać nowe kroki by nigdy więcej nie być dla siebie obcym.
W nagraniach partii dialogowych wziął udział syn Andy’ego, co jeszcze bardziej podkreśla osobisty charakter opowieści Andy’ego jako autora wszystkich tekstów. Doświadczając ogromnych zmian w swoim życiu osobistym, Andy przez swoje teksty mówi, że z jego perspektywy ten album zamyka pewien rozdział jego życia. Mając za sobą doświadczenie psychoterapeutyczne widzi swoje życie w szerszej perspektywie, co odzwierciedlają metafory, którymi posługuje się w swoich tekstach.
Zapoznając się z utworami słuchacz dość szybko je odnajdzie. I może znaleźć wspólny wątek, którym jest WYBÓR. Dowie się, że kiedy ten zostanie dokonany, nie ma już sensu się obawiać, myśleć o odwrocie, tylko pewnie otwierać nowe drzwi.
Album składa się z 12 utworów muzycznych i 3 interludiów. Niektóre z nich już zostały opublikowane, jednak wpisują się w koncept albumu. Płyta ma charakter typowy dla art-rocka prezentowanego przez Quiet Sirens i doskonale wypełnia przestrzeń muzycznego świata – Shallow waters zabiera słuchacza na pogranicza epickiej opowieści, Sheet show, Last Dance, Sophisticated Goodbye w świat nowoczesnego rocka, tymczasem Road with no reverse ociera się o klimaty stoner’owe. W Quench usłyszymy odrobine bluesa czy nawet jazzu, a w Like robots do pojawi się surrealistyczne outro w stylu operowym. Jakkolwiek klasyfikować album gatunkowo, jedna rzecz pozostaje wspólna – całość tworzy emocjonalne doświadczenie opakowane w format książkowej opowieści.
Story of no reverse nagrał i wyprodukował Paweł Cieślak (na co dzień muzycznie wspierający Comę) w swoim Hasselhoff Studio w Łodzi. Jak mówi Quiet Sirens, Paweł jest ojcem brzmienia zespołu. Sesji nagraniowej towarzyszyła twórcza atmosfera, wiele dźwięków powstało w nieoczywisty sposób (np. metalowy naszyjnik trafił na talerz perkusji, za perkusjonalia posłużyły rury wentylacyjne w studio). Starsze utwory zostały przearanżowane i ponownie zmiksowane, żeby wpisywać się w brzmieniowy charakter płyty.
Oprawę graficzną wykonał Radek Ruciński, zawodowy ilustrator książek – jego grafiki idealnie rezonują z konceptem twórczym płyty.