1. Tales From The Artichoke Wood Part I
2. Vincent: Impression 1
3. Vincent: Impression 2
4. Vincent: Impression 3
5. Salvador: Impression 1
6. Salvador: Impression 2
7. Salvador: Impression 3
8. Pablo: Impression 1
9. Pablo: Impression 2
10. Tales From The Artichoke Wood Part II
*** (Psychopuls # 001 Part 2 & Psychopuls # 002 Part 1 & 2) – live
Rok wydania: 2021
Wydawca: Audio Cave
https://audiocave.pl/
Damian Bydliński – serce, głowa i kręgosłup bielskiej formacji LIZARD, skrupulatnie odnawia dyskografię swojego zespołu. Wiadomo, jest to nie tylko znakomity muzyk, wokalista, tekściarz, ale również grafik. Można więc powiedzieć, że systematycznie odrestaurowuje swoje dzieła. Zwłaszcza że tematyka omawianego albumu nawiązuje do wielkich malarskich osobowości: Vincentego Van Gogha, Salvadora Dali i Pablo Picassa.
Gwoli przypomnienia, ukazała się już nowa wersja debiutanckiej płyty „W galerii czasu”, pierwotnie wydanej pod skrzydłami Ars Mundi. Potem przyszła pora na krążek „Master & M”, którego pierwsze wydanie gościło w katalogu Lynx Music. Teraz reedycji doczekała się płyta wydana w 2005 roku, przez Metal Mind Productions – „Tales From The Artichoke Wood”. Wymienione tytuły, stanowią obecnie płytową ofertę firmy Audio Cave, która jest również wydawcą cenionego przez miłośników szeroko pojętej muzyki progresywnej pisma muzycznego „Lizard”.
Trzeci album Lizarda „Tales From The Artichoke Wood” (potocznie mówiąc „Karczochy”), to dzieło zdecydowanie bardziej koncepcyjne od poprzednich. Rozpoczyna się 8 minutową, pierwszą częścią kompozycji tytułowej. To bardzo ekspresyjny numer, powodujący ślinotok, zwłaszcza u zwolenników muzyki King Crimson i UK, świetnie definiujący styl zespołu tamtego okresu. Następnie wchodzą muzyczne impresje, inspirowane dziełami wspomnianych malarzy. Ujmujące partie skrzypiec w „Vincent Impression…”, wyraźniejsza muzyczna kreska w „Salvador: Impression…” i prawdziwa huśtawka nastrojów w „Pablo: Impression…” . Impresje muzyczne, dotyczące wybitnych malarzy, w rzeczy samej świetnie odzwierciedlają artyzm i geniusz dzieł tych wybitnych osobowości. Instrumenty muzyczne, niczym pędzle znaczą muzyczne plamy, na powierzchni zamieszczonej na płytowej sztaludze. „Tales From The Artichoke Wood Part II”, bardziej spokojny i oczywiście zdecydowanie krótszy od pierwszej części fragment, spina wszystko jakby klamrą w jedną, spójną całość. Specyficzne teksty i charakterystyczny wokal lidera zespołu, nie pozwala przejść obok jego twórczości obojętnie. Podobnie jak w przypadku tych wybitnych malarzy pokazują, że geniusz, a zarazem pewna doza szaleństwa, idą ze sobą w parze.
Czym wiec tak naprawdę różni się karczochowy las „zasadzony” pierwotnie w 2005 roku przez Metal Mind, od tego który został „rekultywowany”, dzięki firmie Audio Cave? W przypadku tego wydawnictwa nie było tak mocnej ingerencji w oryginalny materiał, jak miało to miejsce w przypadku płyty „Master & M”. Remiks tym razem był znacznie mniej radykalny. Płytę wzbogacają natomiast bonusy z jubileuszowego koncertu z okazji 25-lecia zespołu: Psychopuls # 001 Part 2 i Psychopuls # 002 Part 1&2.
Grafik nie byłby oczywiście grafikiem, gdyby nie dopieścił szaty graficznej swojego wydawnictwa. „Tales From The Artichoke Wood” Anno Domini 2021, to lepsza jakoś nie tylko w kwestii dźwięku, ale przede wszystkim obrazu. Trzymając w ręku kunsztowną wersje CD, mogę wyobrazić sobie estetykę i urok płyty winylowej.
„…Jest taki dziwny las, dziwny w nim płynie czas…” – nie ma wątpliwości, że warto do tego lasu wejść ponownie.
9/10
Marek Toma