ANALOGS, THE – 2021 – CHWDP

Analogs - CHWDP

1. Ballada o Ronim
2. Pierwszy dzień
3. Butelka pełna łez
4. Jedność i braterstwo
5. Rzeki Babilonu
6. Krzycząc z całym sił
7. Nasza droga życia
8. Radiowozy
9. Ahoy Marynarzu!
10. Żmija
11. Na bruku jak na dłoni
12. 1989
13. Stare tatuaże
Bonusy:
15. Krzycząc z całych sił (akustycznie)
16. Niepokonany
17. I Will Never Give Up

Rok wydania: 2021
Wydawca: Oldschool Records
http://www.analogs.pl/


Kontrowersyjna, prowokująca okładka – popularny antypolicyjny slogan w tytule, w dodatku stylizowany na dawny logotyp „Solidarności”, kojarzący się z przemianami politycznymi i ekonomicznymi na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Analogsi rozliczają się zresztą z tamtymi wydarzeniami i – delikatnie mówiąc – są dalecy od entuzjazmu („1989”).

           „Pamiętaj o korzeniach” – słyszymy w „Naszej drodze życia”. Kwartet konsekwentnie trzyma się tego manifestu na nowym materiale, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej.  Prosty, melodyjny street punk z refrenami stworzonymi do śpiewania na koncertach razem z publicznością (oczywiście gdy wróci koncertowa normalność…). Ale znajdziemy również na płycie parę niespodzianek. Na przykład „Rzeki Babilonu”, czyli bodaj najsłynniejszy biblijny psalm, który trafił do światowej popkultury dzięki Boney M. (ale ich wersja „Rivers of Babylon” to również cover, oryginalnie wykonywali go muzycy jamajskiej grupy reggae The Melodians). The Analogs – z niewielką pomocą wokalisty Anti Dread – przerobili ten kawałek na swoją punkową modłę. Niespodzianka numer dwa – „Na bruku jak na dłoni”, czyli utwór z repertuaru After Blues. Przeróbka jest pamiątką po gościnnym udziale The Analogs w koncercie z okazji 40-lecia działalności szczecińskich weteranów bluesa i dobrze wpisuje się w konwencję albumu.

           Oprócz wspomnianego wyżej wokalisty Anti Dread, na płycie pojawili się również członkowie innej zasłużonej dla stylu załogi – Zbeer (wspomniana wyżej „Nasza droga życia”) oraz … obecny Minister Edukacji Narodowej, którego wypowiedź o funkcji rodziny wykorzystano we wstępie do kawałka „Żmija”, zresztą jednego z najostrzejszych na „CHWDP”.

           Podstawowe wydanie kończy się mocnym akcentem – „Stare tatuaże” to zdecydowanie jeden z najlepszych fragmentów płyty.  Na limitowanej, numerowanej edycji CD znalazły się trzy bonusy: akustyczna wersja „Krzycząc z całych sił” oraz dwie kompozycje napisane dla gwiazd MMA („Niepokonany” – oficjalna piosenka Damiana Janikowskiego i anglojęzyczna „I Will Never Give Up”, będąca oficjalną piosenką mistrza świata federacji UFC Jana Błachowicza).

           7/10 (za rozszerzoną edycję punkt więcej)

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *