THE FREEBORN BROTHERS (29.09.2017)

freeborn_1

The Freeborn Brothers to koncertowy żywioł, jak sami sugerują: „punk rock z cygańskiego taboru”. Dali już i dają poznać się coraz szerszemu gronu słuchaczy nie tylko w Polsce, ale i za granicą, gdzie koncertowali w ponad 14stu krajach. Zachwycili Piotra Roguckiego w MBTM, zagrali dzięki temu trasę z Comą a już na początku października wydają swój najnowszy album zatytułowany „Instant Magic”. Zapraszamy do rozmowy z Nikodemem Soszyńskim, grającym na banjo, perkusji oraz śpiewającym w The Freeborn Brothers!


The Freeborn Brothers przygotowuje się do wydania nowej płyty. Ile o „INSTANT MAGIC” może nam zdradzić dziś?

Mogę powiedzieć wszystko ale i tak słowa nie będą w stanie opisać tego co znajduje się na płycie. Jest to nasz czwarty album i jesteśmy z niego chyba najbardziej zadowoleni. Nagranie całej płyty zajęło nam około 8 godzin, płyta została nagrana na żywo (tzw, setkę) w studiu koncertowym Radia Rzeszów. Na płycie czuć oczywiście energię i żywiołowość, które towarzyszą nam na koncertach. Jesteśmy zespołem mocno koncertowym dlatego taki sposób nagrania tej płyty nam odpowiada najbardziej. Płyta to miks piosenek po Polsku i po Angielsku, głównie są to piosenki o charakterze folkowym z domieszką większości innych gatunków muzycznych. Nie zamykamy się w określonych ramach muzycznych, mieszamy wszystko.

Na kiedy planujecie premierę nowego krążka?

Płyta ukazuje się już 9-go października i gorąco zapraszam do zapoznania się z nią. Dostępna będzie na wszystkich platformach muzycznych oraz w postaci fizycznej na naszej stronie http://www.freebornbrothers.com oraz na koncertach.


Czy do dnia premiery będziemy mieli okazję zapoznać się z jakimiś singlami?

W chwili obecnej wypuściliśmy jeden singiel do troche wakacyjnej piosenki „Chodźmy Tam”. Piosenka z teledyskiem dostępne są na naszym kanale youtube.com/freebornbrothers. Do współpracy przy tym teledysku zaprosiliśmy znaną polską youtuberkę oraz kierowce samochodów ciężarowych Iwone Blecharczyk, która w tym właśnie klipie wiezie nas na naczepie ciężarówki. Wkrótce ukaże się nowy teledysk do piosenki „Wróć do Domu”, który został nakręcony w całości na ulicach naszego rodzinnego miasta Rzeszowa.


Jak najnowszy album będzie miał się do trzech poprzednich? Powinniśmy spodziewać się jakichś rewolucji czy będzie to raczej kontynuacja drogi rozpoczętej na „Two Man Orchestra” w 2013?

Każdy nasz album jest inny, i to nam się podoba. Bawimy się muzyką i tak jak wspomniałem wcześniej nie chcemy zamykać się jakimś określonym gatunku muzycznym. Każda nasza płyta jest nagrywana inaczej ale mogę powiedzieć, że INSTANT MAGIC to najbardziej profesjonalna i najbardziej dopracowana płyta z naszej dyskografii.


Planujecie nową płytą zainteresować jakąś wytwórnię czy krążek wydacie sami?

Nową płytę wydajemy sami. Od początku nie próbowaliśmy szukać wytwórni, chcemy mieć nad wszystkim kontrolę i wiedzieć gdzie nasza muzyka wędruje. W tej chwili jest to dla nas najlepsze rozwiązanie aczkolwiek nie wykluczamy współpracy z jakąś wytwórnia w przyszłości. Cały proces wydania płyty jest dość czasochłonnym i skomplikowanym procesem ale dzięki temu w dniu premiery satysfakcja jest dużo większa.


Skąd w ogóle wziął się zespół The Freeborn Brothers? Jak wygląda Wasza historia i jakie są Wasze – jako zespołu – największe ambicje i marzenia?

The Freeborn Brothers powstało w 2013 roku po rozpadzie rock’n’roll’owego the Jet-sons. Na początku było nas tylko dwóch, czyli ja – Nikodem Soszyński oraz Mateusz Pleśniak. Po mniej więcej dwóch latach grania stwierdziliśmy, że musimy rozbudować zespół o basistę i tak dołączył do nas Krzysiek Pasieka, którego później zastąpił obecny basista Paweł Kuś. Jakiś rok temu zdecydowaliśmy, że musimy zatrudnić sekcję dętą i tym sposobem do zespołu dołączyli a trąbce Arkadiusz Hawro oraz na puzonie Krzysztof Rakoczy. Od początku istnienia zespołu zagraliśmy około 400 koncertów w całej Europie oraz w Brazylii. Nasze marzenia to oczywiście zdobyć popularność i zapełniać stadiony i ku temu ciężko pracujemy codziennie.


W ubiegłym roku byliscie oficjalnym supportem zespołu Coma,to dzięki występowi w Must Be The Music, prawda?

Tak, Piotr Rogucki bardzo dobrze nas przyjął podczas występu w MBTM. Po naszym występie przyszedł do garderoby i pogratulował nam występu oraz pomysłu na muzykę. Od słowa do słowa stało się że zagraliśmy kilka koncertów supportując COME. Było to dla nas bardzo dobre doświadczenie.


Myślicie o tym, by jeszcze powrócić na scenę jakiegoś talent show? Jak oceniacie tego rodzaju programy?

Oczywiście, że wzięli byśmy udział. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, te programy stwarzają mniej znamy zespołom szanse by zobaczyć jak wielkie produkcje wyglądają od kuchni. To dużo uczy. Poza tym jest to dobra promocja, dzięki takim programom jest jakiś procent ludzi którzy odkrywają naszą muzykę i już z nami zostają i śledzą nasze poczynania. Nie koniecznie trzeba wygrać taki program by czerpać korzyści z niego. Chcieliśmy się wybrać jeszcze raz do MBTM ale program został zdjęty z ramówki.


Jak wyglądają Wasze plany koncertowe na resztę 2017 i 2018 rok?

Jesień 2017 to przede wszystkim trasa koncertowa podczas której zagramy koncerty w Serbii, Czarnogórze, Bośni, Chorwacji, Włoszech, Francji oraz Hiszpanii. Będzie to około miesięczna trasa. W 2018 planujemy więcej koncertów promujących płytę INSTANT MAGIC w Polsce. Zawsze aktualna lista koncertów dostępna jest na naszym facebooku oraz na naszej stronie internetowej.


No właśnie, gdzie na bieżąco można śledzić Waszą aktywność i aktualności?

Głównie na facebooku, na naszym instagramie, na kanale youtube oraz na www.freebornbrothers.com


Dziękujemy za rozmowę i ostatnie słowo oddajemy THE FREEBORN BROTHERS!

Dziękujemy serdecznie zapraszamy do słuchania naszej muzyki i do zobaczenia nas na żywo! Nikt nie będzie zawiedziony! Do zobaczenia!

Pytania: Kuba Raj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *