SYMETRIA – Dominik Stypa (31.03.2011)

SYMETRIA - niewolnicy wolności

Z muzykami zespołu SYMETRIA związany jestem duchowo od ponad 2 lat, gdy namawiałem ich do wysłania swojego CD na konkurs Jarocin Festiwal oraz recenzując ( 2009 r. ) na naszym portalu ich debiutancką płytę PRIMODIUM. Dla przypomnienia, pochodzą z Jastrzębia Zdrój i w skład wchodzi pięciu zdolnych, młodych ludzi rozmiłowanych w tym co tworzą i grają, tzn. w autorskiej poezji śpiewanej, wspomaganej ciężkimi brzmieniami gitar elektrycznych. Taką to etykietę, jaką jako produkt na wymagającym rynku muzycznym można przypiąć do nich.


Witaj Dominku, co się u was zmieniło od czasu wydania debiutanckiej płyty ?

Mamy za sobą wiele koncertów, przez co słuchacze zostali dokładnie zapoznani z tym, co gramy. Zdarza się też, że niekiedy spontanicznie publiczność śpiewa nasze teksty, co jeszcze bardziej nas „podkręca”, było nie było!

Z tego co wiem, macie już gotowy materiał na nową płytę pt. „Niewolnik wolności”, który to materiał w drodze wyjątku otrzymałem. Powiedz mi, co stoi za tytułem waszego nowego albumu ?

Tytuł interpretować można tylko w jeden sposób, „Niewolnikiem wolności” jest ten kto bezgranicznie kocha to co go otacza, to co robi, jak żyje i nikt nie ma prawa mu tego odebrać.

Kto jest autorem tekstów ?

Autorzy tekstów, w kolejności utworów na płycie; 1. Taniec z diabłem – Żygoń/Stypa, 2. Narkoman – autor nieznany, 3. Dziś świat – Stypa, 4. Prometerium – Stypa, 5. Skrzydła – Żygoń, 6. Niewolnicy wolności- Żygoń, 7. Życie chwilą jest -Żygoń, 8. Upiór samotności – Żygoń.

Tak w uzupełnieniu powiem, że wszystkie kompozycje są twoje ?

Tak, to prawda nie mniej są „dopieszczane” przez resztę chłopaków z zespołu (tu uśmiech Dominika).

Dominik, czemu mam przypisać ten przywilej, że jako jeden z nielicznych ludzi z „branży” dostałem to wydawnictwo dla oceny ?

Pamiętam, jak się poznaliśmy, to od samego początku wyrażałeś chęć wspomożenia nam, w walce o rynek muzyczny. Stąd jesteśmy wdzięczni za przychylną recenzję naszego debiutanckiego PRIMODIUM. Skądinąd znamy Ciebie jako promotora młodych „kapel” i wierzymy w to, że wreszcie zagramy w Koninie!

Tak, to prawda. Słowo się rzekło, ale sam rozumiesz jest dużo chętnych do występu u nas i trzeba swoje odstać w … kolejce. Powiedz mi teraz, gdzie nagrywaliście, w jakim studio tą nową płytę ?

W „Rapid Fire Studio” w Węgrzcach koło Krakowa, pod bacznym okiem Pawła Kluczewskiego.

Powiem Ci Domink, że efekty tej pracy studio są widoczne na płycie! Świetnie całość jest zmontowana i wyrazista. Jestem też pod wrażeniem twojej gry na gitarze, warsztat jakim dysponujesz może nie jednego powalić!
Ta zmiana tempa, rytmu i swobodne wodzenie palcami po gryfie robi na mnie wrażenie. Trochę w tym co grasz jest z Budgie, Uriah Heep i długo jeszcze by wymieniać. Ale jest to dla ciebie właśnie pochwała.

Skoro tak mówisz, niech tak zostanie.

Kto jest autorem okładki tego wydawnictwa ?

Okładka to zdjęcie wykonane przez Przemysława Czernikarza a na zdjęciu jest Iwona Stankiewicz.

???? ). Pewno się nie dowiemy, kto zacz?

……..

OK. Jaki jest przypuszczalny termin wydania tej płyty.

Termin wydania to wiosna – lato tego roku.

I na koniec, przedstaw chłopaków, którzy uczestniczyli w tej sesji nagraniowej.

Na wokalu Grzesiek Żygoń, Łukasz Biedroń – gitara rytmiczna, Dawid Węgrowski – perkusja, Konrad Konopka – gitara basowa, no i ja na gitarze solowej.

I jeszcze raz wracam do wydawnictwa – NIEWOLNICY WOLNOŚCI, w jaki sposób po wydaniu zamierzacie dystrybuować ?

Dystrybucji prawdopodobnie sami się podejmiemy, gdyż muzyka jaką tworzymy jest za mało komercyjna, przynajmniej coś takiego słyszeliśmy od większości wytwórni. Ale jeszcze nic pewnego, możliwe że ktoś nas wyda, ale to zostawimy jeszcze dla siebie, zobaczymy co czas przyniesie. Jak sądzisz, czy portal Rock Area, może dołączyć do grona patronów medialnych naszego wydawnictwa, których już mamy sporo ?

Jeśli chodzi o mnie, to macie jak w „banku” ! Wsłuchując się w nowy materiał, stwierdzam że bardzo wiele już potraficie. Odnoszę wrażenie, że energia was rozpiera i świetnie bawicie się tym, co tworzycie. Chętnie chciałbym widzieć występ „live” i może wreszcie ustalimy termin koncertu SYMETRIA w Koninie ! Dziękuję Ci za rozmowę i gdy już NIEWOLNICY WOLNOŚCI ujrzą światło dzienne, to pozwolę sobie na zrecenzowanie !

Ja również dziękuję i liczę na dalsze wspomaganie naszej kariery muzycznej. Liczę na to, że wreszcie zagramy koncert w Koninie. A póki co zapraszamy na: http://www.symetria.art.pl.

Rozmowę przeprowadził:
Ryszard Bazarnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *