RETROSPECTIVE (02.12.2007)

RETROSPECTIVE - Spectrum of the Green Morning

Retrospective to kolejny zespół, który ma w sobie ogromny potencjał i dobrze wróży na przyszłość. Debiutancki materiał „Spectrum of the Green Morning” to mieszanka progresywnego rocka i metalu na bardzo dobrym, jak na debiutantów poziomie. Zapraszam do poświęcenia chwili czasu i zapoznania się z tym co zespół ma nam do powiedzenia 🙂Witam, na początek bardzo bym prosił o kilka słów o zespole, kto jest odpowiedzialny za tak udany materiał jakim jest „Spectrum of the Green Morning”.

Retrospective tworzy 6 muzyków : Maciej Klimek – gitara, Alan Szczepaniak – 2 gitara, Łukasz Marszałek – bas, Beata Łagoda – instrumenty klawiszowe, Robert Kusik – perkusja i Jakub Roszak – wokalista. Kapela istnieje od 2 lat. Początkowo nazywaliśmy się Hollow, swoje pierwsze demo nagraliśmy w 2006 roku, które nie było szczytem naszych możliwości. Pierwszy rok wspólnego grania był czasem, kiedy wszyscy sie nawzajem poznaliśmy jeśli chodzi o muzykę. Powoli zaczynaliśmy się rozumieć pod względem muzycznym. I tak w ciągu kolejnych miesięcy zaczął powstawać materiał do Epki. W marcu 2007 zmieniliśmy nazwę na Retrospective i w tym samym czasie nagraliśmy Spectrum of the green morning. Za materiał odpowiedzialny jest cały zespół. Nie ma lidera w zespole, który komponuje utwory. We wszystkich utworach jest zawarta cząstka każdego członka zespołu, dzięki temu kompozycje te brzmią ciekawie i nabirają indywidualnego kszstałtu.

Jak ludzie przyjęli album, jak kształtuje się sprzedaż, no i najważniejsze, czy dotarły do Was jakieś sygnały od wydawców? Czy jest szansa, ze ta płyta zostanie wydana przez którąś z polskich wytwórni?

Ku naszemu zaskoczeniu płyta zostala przyjęta bardzo pozytywnie. Na dzień dzisiejszy sprzedaż kształtuje się na poziomie ok. 500 sztuk . Żadnych sygnałów od wytwórni nie mieliśmy.. Póki co i tak chcemy wydawać płyty własnym sumptem.

Materiał zawarty na „Spectrum…” jest bardzo mroczny, wręcz depresyjny, czy chcecie iść dalej w tym kierunku, czy może w przyszłości Retrospective nagra optymistyczny, wesoły utwór?

Jest to absolutnie trudne pytanie:) Ponieważ pomysły na nowe utwory przychodzą dość niespodziewanie. Nie potrafimy dokładnie określić jaki bedzie miała klimat kolejna płyta aczkolwiek chcemy, aby na płycie znalazł się utwór bardziej optymistyczny. Wszystko się okaże w niedalekim czasie. A i tak nie chcemy zdradzać zalążków naszego nowego materiału.

Płyta trwa raptem 35 minut, to zamierzony efekt? Taki Satellite nie schodzi poniżej 70-u 🙂

W pewnym sensie jest to zamierzony efekt, ponieważ płyta ta jest formą płyty promocyjnej tzw. EPki. Kilka osób to bardzo fajnie ujęło. Te tylko 35 minut muzyki, wprowadza słuchaczy w dość ciekawy klimat, a szybko się kończąc pozostawia pewien niedosyt. Płyta, którą mamy zamiar nagrac w przyszłym roku już będzie „pełnowymiarowa”, ale i tak mamy nadzieje , że i ona bedzie powodowała podobne odczucia:)

„Spectrum…” to Wasz pierwszy album a już słychać na nim zalążki własnego stylu, gratulacje, nie zawsze to się udaje debiutantom.

Jesteśmy składanką muzycznych inspiracji. Każdy z nas ma swój indywidualny styl grania, co powoduje, że każdy wnosi coś nowego do naszych utworów. Możemy mówić tu na razie dosłownie o zalążku własnego stylu, ale mamy nadzieje, że przy kolejnej płycie będzie on duzo bardziej wyczuwalny. Tak naprawdę dopiero skończyliśmy raczkować w naszym graniu. Teraz doskonalimy nasz styl i pozwalamy mu samoczynnie dojrzewać:)

Jak wspominacie występ przed Fishem? Rozmawiałem o tym zarówno z muzykami Osada Vida jaki Point of View, którzy mięli okazję zagrać przed „Rybą”, tak więc pytam i Was

Po pierwsze w ogóle się nie spodziewaliśmy, że zagramy kiedyś przed Fishem. Koncert wspominamy bardzo miło. Było to naprawdę duże wyzwanie dla nas, a także szansa. Baliśmy się trochę, że publiczność, która przyszła na Fisha nie przyjmie nas zbyt optymistycznie. Ale myliliśmy się ogromnie. Publiczność już od pierwszego dźwięku bardzo serdecznie nas przyjęła co dodało nam wiary w siebie, a trema powoli ginęła:-)

Jesteście wykształconymi muzykami, czy obecne Wasze umiejętności to efekt wytężonej, samodzielnej pracy?

Wszyscy jesteśmy samoukami. Jako jedyna Betti kształci się muzycznie na studiach wyższych. Ale nasze umiejętności to tylko efekt mozolnych ćwiczeń w zaciszu domowym.:-)

Czy też zauważacie, że w Polsce wzrasta zainteresowanie tego rodzaju graniem? Myślicie, że to zasługa sukcesu Riverside?

Niewątpliwie jest w tej chwili tendencja wzrostowa jeśli chodzi o ten rodzaj muzyki i to chyba nie tylko w Polsce. Z całą pewnością sukces Riverside spowodował większe zainteresowanie polskimi zespołami z pogranicza progresywnego rocka , – metalu.

Jak wygląda scena muzyczna w Waszym mieście i okolicy? Czy możecie polecić, jakiś równie jak wy, obiecujący zespół??

Leszczyński rynek to głownie punk rock, ciężko znaleźć tu cokolwiek innego. Natomiast ostatnio poznaliśmy zespół z Kościana o nazwie Sound Of Soul , ich muzyka wydaje się być całkiem ciekawa. W praktyce sprawdzimy to 15 grudnia ,gdyż grają przed nami na koncercie w naszym rodzimym mieście.

Jakie macie plany na przyszłość? Materiał zawarty na „Spectrum…” chyba pozwala na nią patrzeć optymistycznie.

Najbliższe plany to oczywiście tworzenie nowego materiału i nagranie już normalnej płyty a nie Ep-ki. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli to nagranie odbędzie się na wiosnę ,a wydać materiał chcemy na jeśień.

Czy w ramach promocji debiutanckiej płyty planujecie jakieś koncerty w polskich miejscowościach?

W sumie już zaczęliśmy koncerty promujące nasz materiał. Natomiast na razie nie przewidujemy trasy w pełnym wymiarze. Chcemy się skupić na tworzeniu materiału na płytę. 15 grudnia zagramy w Lesznie (więcej informacji na naszej stronie), następnie robimy dwa miesiące przerwy na tworzenie materiału. W okolicach marca postaramy się pojawić w Poznaniu oraz Lubinie.

Dziękuję bardzo za Wywiad. Mam nadzieję, że to pierwszy, ale nie ostatni wywiad dla Rock Area! Na koniec proszę Cię o kilka słów do naszych czytelników.

Serdecznie zapraszamy na naszą stronę www.Retrospective.pl . Można tam znaleźć całą historię zespołu, terminy najbliższym koncertów, można również ściągnąć dwa utwory oraz jest możliwość zamówienia płyty.


Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *