MEMENTO WALTZ – Marco Piu (16.12.2013)

mementowaltzband

Zespół MEMENTO WALTZ swoim debiutanckim albumem, wdarł się przebojem w moje łaski, a sympatia do nagrań grupy pogłębiła się jeszcze bardziej po przesłuchaniu poprzedniej EPki zespołu. Jest zaledwie kilka tak zakręconych, a zarazem tak łatwo przyswajalnych albumów tegorocznych. A że muzyka warta jest uwagi, chciałbym do niej was przekonać… Polecam zatem nasze recenzje albumu i EPki, oraz zachęcam do przeczytania wywiadu, który przeprowadziliśmy z wokalistą włoskiej formacji.


Nazwa waszego zespołu w pewnym stopniu sugeruje wasze inspiracje… jak wpadliście na pomysł takiego szyldu?

Nazwa naszego zespołu powstała z fuzji dwóch naszych ulubionych zespołów: Memento Mori i Psychotic Waltz. Zapożyczenie tej nazwy było dla nas bardzo proste i bardzo naturalne… no i oczywiście brzmiała dobrze.

Jest taki polski zespół, który nazywa się Division by Zero, wiedzieliście o tym, zanim wybraliście tytuł waszej płyty?

Tytuł płyty to pomysł Marco. Przedtem nie znał polskiego zespołu o tej nazwie. Dzięki temu w sumie poznaliśmy później zespół Division by Zero i uważamy go za bardzo dobry. Jakkolwiek niestety (albo i nie?) tytuł albumu był już wybrany i zdecydowaliśmy się go zachować.

Wasz debiutancki album wydaje mi się mniej zorientowany na heavy, bardziej zakręcony, progresywny, od materiału z EPki, jaki był powód takiej ewolucji?

Nie uważamy tego za ewolucję czy też inwolucję. Nasze kawałki powstają z improwizacji, więc możesz w nich wyczuć emocje i odczucia obecne w naszym życiu w momencie ich tworzenia. To co powstaje z synchronizacji naszych umysłów i instrumentów, generujemy nuta po nucie, riff, po riffie, utwór po utworze. Nie zapadają żadne decyzje dopóki nie sięgniemy po instrumenty.

Chciałem właśnie zapytać jak powstają wasze utwory… więc, czy trudno jest dopasować słowa do tak intensywnej muzyki?

Nasze utwory powstają z improwizacji. Zwykliśmy nagrywać wszystko w studio i przesłuchiwać wszystkiego co nagraliśmy. Następnie sporo rzeczy jest kasowanych, a wiele wybieranych. Nastepnym krokiem jest granie razem tego co wybraliśmy i odtwarzanie tego wprost z naszymi odczuciami. Słowa są pisane w ten sam sposób. To bardzo naturalne, ale jednocześnie trudne, by dodać tekst do zmian intensywności, tempa… ale to ekscytujące 🙂

Ok, zatem czy wasze teksty składają się w jakiś koncept?

Nie, nic z tych rzeczy. Każdy tekst jest inny i umiejscowiony w różnym miejscu i czasie, inna jest też intensywność i podniosłość. Opus Alchemicum opowiada o przeszłości, Mechdreamer mówi (fantazjuje?) o przyszłości. Pisanie ich jest bardzo trudne ale jednocześnie bardzo ekscytujące… przy moim niezbyt dobrym angielskim 🙂

Widziałem kilka linków do pochlebnych recenzji waszego albumu, czy dotarły do was jakieś negatywne reakcje na wasza muzykę? 😉

Nie, jesteśmy bardzo szczęśliwi 🙂 Wciąż czekamy na pierwsze negatywne opinie.

Czy zamierzacie poszukać wytwórni by wydać kolejny album, czy może wolicie sami zajmować się własnymi sprawami?

Jest sporo dobrych wytwórni, ale jeśli chcesz osiągnąć wyższy poziom, musisz wybrać to co dla ciebie najlepsze… my wciąż szukamy najlepszej okazji.

Jakie są wasze plany promocyjne? Czy są jakieś szanse zobaczyć was na europejskiej trasie?

Koncertowanie, to wielki świat. Wszyscy mamy własną pracę i nie mamy czasu wybrać się poza Italię. Bylibyśmy szczęśliwi mogąc zagrać na festiwalach jak Wacken czy Prog Power na przykład, ale nasza sytuacja musi być rozważona. Potrzebujemy pieniędzy, wsparcia i bardzo dobrej wytwórni czy agencji koncertowej wspierającej nas.

Jaki jest wasz pomysł by dotrzeć do fanów muzyki progresywnej zagranicą waszego kraju? Jakiś wideoklip w planach, może coś innego?

Tak, myślimy o klipie, może przy okazji kolejnej płyty. Nie mamy pomysłów jak dotrzeć do większej ilości fanów, umiemy tylko grać swoją muzykę. Dlatego też ważne jest dla nas znaleźć menagement, który pomoże nam w tej materii.

Podziwiam wasza pracę I mam nadzieję że odniesiecie sukces.
Ostatni akapit dla was pozostawiam na pointę, albo może sami możecie polecić swój album naszym czytelnikom?


Jeśli chcecie posłuchać dobrego albumu progmetalowego i wesprzeć nasz zespół proszę odwiedźcie www.mementowaltz.com i śledźcie nas na facebooku. Potrzebujemy was i mamy nadzieję, że polubicie naszą muzykę.

Pytał: Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *