HOOK (30.03.2016)

hook promo

HOOK to nowy projekt bardzo doświadczonych już muzyków, który wzbudza rosnące zainteresowanie w mediach i wśród słuchaczy. Zespół jest w przededniu wydania swojej debiutanckiej płyty i udało nam się porozmawiać z jego twórcą Mateuszem Salatą oraz Pawłem Okłą. Skąd przychodzą i dokąd zmierzają?


Hook oficjalnie istnieje od 2013 roku, jednak zespół tworzą doświadczeni muzycy. Czy moglibyście przybliżyć pokrótce dotychczasowe osiągnięcia poszczególnych członków?

Mateusz Salata: Wszyscy poprzednio grali w swoich zespołach. Paweł z Bartkiem tworzyli przez 4 lata Acoustic Experiment, ja z Marcinem walczyłem przez 8 lat w Red Bridge. Jako perkusista współpracowałem min. z kompozytorką Katarzyną Gartner, występowałem w telewizyjnym show Sabat Czarownic, nagrałem DVD z Kabaretem Skeczów Męczących. Każdy z nas ma swoje mniejsze i większe osiągnięcia, które były wynikiem udzielania się właśnie w swoim zespole.


Jak to się stało, że w końcu Wasze drogi zogniskowały się w nowym projekcie Hook?

Mateusz Salata: Red Bridge coraz rzadziej koncertował i przestawał funkcjonować jako zespół. Można powiedzieć, że umarł śmiercią naturalną. Czułem, że nic z tego nie będzie dlatego wpadłem na pomysł stworzenia nowego projektu. Nie chciałem brać na plecy całego zespołu i robić wszystkiego znów za 5 facetów. Zawsze opadałem z sił i chęci promowania bandu kiedy widziałem, że nikomu na tym nie zależy oprócz mnie. Potrzebowałem też czegoś świeżego, co posłuży za bodziec do odbudowania chęci do działania, którą miałem w początkach działalności Red Bridge. Od dłuższego czasu siedziały mi w głowie kompozycje, które prowizorycznie rejestrowałem na dyktafonie. Postanowiłem zawalczyć jeszcze raz, nie popełniając błędów z przeszłości, dobrze wykorzystując wiedzę i zdobyte doświadczenie. Pomyślałem „Skoro zależy mi na tym by dalej komponować, grać dla ludzi to muszę ponieść odpowiedzialność za organizację, promocję i wszystkie inne czynniki, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie zespołu. Jeśli mi się nie uda, będę miał pretensje tylko do samego siebie a nie do kolegów o to, że nic nie robili”. Postanowiłem dorzucić dodatkowy aspekt, który będzie motywował mnie do większej pracy – z perkusisty stałem się wokalistą i gitarzystą. Nagrałem samodzielnie pierwsze 3 kompozycje we własnym studiu (całe szczęście jestem realizatorem więc odszedł mi koszt realizacji, nagrania, miksu – to bardzo dużo na starcie ;-). Zanim zacząłem zapraszać do zespołu kolegów musiałem sprawdzić czy muzyka, którą tworzę w ogóle jest czegoś warta. Wysłałem 3 utwory pod szyldem HOOK „DEMO” do wszystkich polskich wytwórni fonograficznych. Nie chcę stawiać zespołu Red Bridge w złym świetle ale 3 albumy długogrające nie zwróciły uwagi większych wytwórni a moje 3 Hook’owe piosenki spotkały się z aprobatą dwóch, które z miejsca chciały podpisać umowę 😉 Przed wizytą w wytwórni zaprosiłem do współpracy Marcina Padusińskiego, Bartka Adamczyka, Pawła Okłę i zaczęliśmy pracę nad materiałem na pierwsza płytę.


Jesteście w stanie zdefiniować, co każdy z Was wnosi do zespołu a co jednocześnie ma wpływ na jago ostateczny charakter, brzmienie?

Mateusz Salata: HOOK powstał z mojej inicjatywy ale zawsze byłem zwolennikiem pracy zespołowej – nie założyłem kapeli po to, żeby sobie sam komponować i nią rządzić;-) Liczyłem na to, że chłopaki dadzą dużo od siebie – i tak się stało. Marcin skomponował utwór „Obsesja” i wniósł bardzo charakterystyczne, zadziorne brzmienie basu do zespołu. Paweł jest niesamowicie utalentowanym gitarzystą i wokalistą – jego kompozycje „Los”, „Sen Grzesznika” trafiły również na CD. Wychowaliśmy się na podobnej muzyce i wspólnie skomponowaliśmy utwór „Cień”. Bartka zawsze podziwiałem za jego dokładność w graniu i przyłożenie się do każdego uderzenia na bębnach. Sam jestem perkusistą i wiedziałem, że jego sposób grania, warsztat i charakter będzie idealnie pasował do nowego zespołu.
Przy budowaniu projektu „na lata” bardzo ważny jest odpowiedni dobór partnerów do pracy. Chłopaków znam już od lat dlatego wiem, że to był mądry i przemyślany wybór. Mamy nadzieje, że wspólnie osiągniemy sukces.


Do kogo adresujecie swoją muzykę? Kto powinien sięgnąć do twórczości Hook?

Paweł „Oko“ Okła: Do każdej osoby, która lubi rockowe piosenki, do fanów gitarowego brzmienia, do ludzi którzy są zakochani i do tych, którzy szukają miłości. Jednym słowem do wszystkich, którzy chcą słuchać muzyki, którą tworzymy jako zespół, prosto od serca, a nie jako pan producent i gwiazdka jednego sezonu.


Zdaje się, że części Waszego repertuaru, to utwory, które powstały jeszcze pod szyldem poprzednich zespołów. Możecie wskazać, które i jak się zmieniły?

Paweł „Oko” Okła: „LOS”: Powstał jeszcze za czasów Acoustic Experiment i był anglojęzycznym utworem o nazwie „End of youth”. Numer zyskał nowy, polski tekst. Solo, które było wykonywane na saksofonie tenorowym oczywiście nie pasowało do stylu grania jaki prezentujemy w Hook’u, więc trzeba było pozmieniać to i owo, dodać tak zwanego „pazura”.
„SEN GRZENIKA” – był to również utwór Acoustic Experiment. Został napisany nowy polski tekst o tym samym tytule przez Marcina Michalczyka. Zmieniliśmy końcówkę utworu z wyciszającego się progresywnego dialogu dwóch gitar na długie solo na kaczce rodem z lat 80-tych.

Mateusz Salata: „MANTRA” pochodzi z albumu „Niedosyt” Red Bridge. Autorem muzyki jestem ja a linii melodycznej Konrad (wokalista RB). Tekst napisał Marcin Michalczyk. Kompozycyjnie i aranżacyjnie została zarejestrowana dokładnie tak samo jak na „Niedosycie”.
„OSTATNI RAZ” to również utwór z płyty „Niedosyt”. Ja skomponowałem muzykę a tekst napisała Małgorzata Szpitun (jest autorką tekstów dwóch pierwszych albumów Braci Cugowskich). Nie zmienialiśmy nic w aranżu. Uważam, że Mantra i Ostatni raz to kompletne utwory, które nie potrzebowały przeróbek. Zamiast Konrada śpiewam je ja więc to jest najbardziej słyszalna zmiana. Utwory ukazały się tylko na limitowanej edycji płyty Red Bridge. Szkoda by było żeby zostały zapomniane dlatego zdecydowałem się je dołączyć do materiału.
„MECHANIZACJA 2.0” wyjątkowo nie jest moją kompozycją;-) Ten utwór w 2005 roku skomponował nasz kolega gitarzysta z Końskich Kamil Klusek. Linię i tekst napisał Konrad Kamizela z Red Bridge i utwór pod nazwą „Mechanization” trafił na debiutancki album „Nobody’s Real”. Mam ogromny sentyment do tego utworu i do dziś pamiętam studentów skaczących na RedBridżowych koncertach przy tym numerze. Marcin Michalczyk napisał nowy tekst po polsku w oparciu o oryginał i praktycznie oprócz jednego dodanego riffu i lekko zmodyfikowanej linii melodycznej nie zmieniło się nic;-)


O ile dobrze się orientuję, materiał na Waszą debiutancką płytę „Bunt” jest już gotowy. Kiedy zatem planujecie premierę i ile o tym krążku możemy dowiedzieć się już dziś?

Mateusz Salata: Mamy nadzieję, że uda nam się z wytwórnią ustalić datę premiery zaraz po ukazaniu się naszego trzeciego singla. Wszystko zależy od tego jak utwór przyjmie się na rynku muzycznym. I ile rozgłośni zagra kolejny singiel.


Czy na płycie znaleźli się jacyś specjalni goście?

Mateusz Salata: Ja myślę, że przy debiutanckim albumie powinno się pokazać samego siebie i nie bazować na popularności innych artystów. Chcielibyśmy wypracować swoją markę a dopiero później myśleć o zapraszaniu znanych artystów. Będzie to miało naturalny charakter i nikt nie będzie szukał podtekstów że „nie umieją skomponować dobrej piosenki to ratują się zapraszaniem tego czy tamtego…” – najpierw HOOK, goście w przyszłości 😉


Ostatnim upublicznionym singlem z płyty jest „Kim Jesteś”, który możemy oglądać i słuchać od października ubiegłego roku. Kiedy możemy spodziewać się kolejnych klipów/singli?

Mateusz Salata: W kwietniu pojawi się nasz nowy singiel „Cień”. Jesteśmy aktualnie w trakcie zdjęć do klipu. Utwór porusza ważny temat jakim jest przemoc w rodzinie. Dotyka go duży procent społeczeństwa i wiele osób o tym nie mówi bo się boi albo wstydzi. Ludzie dorastają, mają w życiu problemy z samym sobą i obwiniają siebie. Tekst utworu był inspirowany filmem „Buntownik z wyboru”. Młodzi ludzie muszą sobie zdawać sprawę z tego ze nie są winni temu co się dzieje w ich domu.


Jak wygląda aktywność koncertowa Hook? Gdzie można zobaczyć Was na żywo w najbliższym czasie i jak wyglądają Wasze koncertowe plany na 2016 rok?

Mateusz Salata: Na chwilę obecną Hook zagrał dopiero 6 koncertów jako support zespołów takich jak: IRA, CHEMIA, FARBEN LEHRE. Nie mamy ustalonej trasy koncertowej tylko wszystko organizujemy na bieżąco. Możemy zdradzić, że w lato zagramy kilka koncertów w naszym województwie ale o szczegółach będziemy informować na naszym fanpage’u


Dziękuję za rozmowę, czekamy na album i ostatnie słowo oddajemy formacji Hook!

Mateusz Salata: Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy widząc nas po raz pierwszy na scenie bawi się . To dodaje nam jeszcze większej energii i motywacji do działania. Mamy nadzieję, że nasza płyta przypadnie do gustu każdemu kto lubi rock’n’rolla.

Pytania: Jakub Raj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *