GLENN HUGHES (10.04.2011)

glenn hughes

Przed tym wywiadem miałem stres i adrenalinę większe niż przed ważnymi egzaminami na studiach. Wszak po drugiej stronie słuchawki miał zasiąść Glenn Hughes. Ten sam Glenn Hughes z płyt „Burn”, „Stormbringer” i „Come Taste The Band” kapeli, którą uwielbiam od lat… Ten sam Glenn Hughes, który nagrał znakomity album „Fused” z Tony Iommim, pracował też z Garym Moorem i wieloma innymi sławami. Artysta z pokaźną solową dyskografią na koncie. No i oczywiście jeden z czwórki muzyków supergrupy Black Country Communion. Właśnie drugiemu albumowi tej formacji, który za parę tygodni ujrzy światło dzienne poświęciliśmy naszą rozmowę. Warto czekać na premierę „2” – to rewelacyjny materiał. Przed Państwem Ikona Rocka – Glenn Hughes.

– Utwory na debiutanckiej płycie Black Country Communion były owocem jam sessions. Teraz również poszło tak łatwo?

Wspaniałą sprawą było to, że tym razem miałem 8 miesięcy na przygotowanie materiału. Stworzyłem podstawy tych utworów, które znalazły się na płycie, później pozostali muzycy popracowali nad nimi w studiu, dodali własne elementy. Latem ubiegłego roku Kevin (Shirley – producent płyt BCC – przyp. red.) i Joe (Bonamassa – przyp. red.)zapytali mnie, czy nie stworzyłbym „szkieletów” nowych kompozycji. Powstało ich 11, co było dla mnie dużym wyzwaniem. Jestem dumny z faktu, że mogę być częścią tego zespołu, to dla mnie prawdziwy zaszczyt.

– Otwierający płytę „The Outsider” może kojarzyć się z „Burn” Deep Purple.

(długi śmiech). Tak, ta solówka… Wiesz, Kevin przekonał mnie, że powinienem to zrobić właśnie w ten sposób. Nie napisałem tej solowej partii, kiedy ją usłyszałem była dla mnie lekkim szokiem. Nie byłem do końca pewien takiego właśnie rozwiązania, ale Kevin powiedział, że fani rocka będą uwielbiać to solo, będą uwielbiać ten feeling z „Burn”, a może też rodem z „Highway Star”.

– „Będę autsajderem aż do śmierci” – śpiewasz w tym utworze. Co dziś oznacza dla Ciebie bycie autsajderem?

To rzecz o tych, którzy zawsze są gdzieś poza… jak na przykład fani rocka. Fajnie jest być autsajderem, być tym koniem, na którego nikt nie postawił pieniędzy, a który w ostateczności wygrał gonitwę. Zawsze byłem autsajderem, to bardzo wygodne.

– Inny wspaniały kawałek z „2” to „Save Me”…

Dzięki stary!

– Ma w sobie moc takich klasyków rocka, jak „Stargazer” Rainbow, czy „Kashmir” Led Zeppelin.

Rzeczywiście ma w sobie coś z Led Zeppelin, a może też i niektórych utworów Purpli. To będzie kawałek, który świetnie sprawdzi się na koncertach. Partie orkiestrowe w „Save Me” są żywe, odpowiada za nie Jeff Bowey. Nie wkładaliśmy tam żadnych orkiestrowych efektów z klawiszy. Tak samo jak w kawałku „Faithless”. Chciałem, żeby na płycie znalazły się 2-3 kawałkami z orkiestrowymi partiami. Myślę, że to ważne. To coś, co odróżnia nas od innych zespołów. Tak było również w utworze „Song From Yesterday” z debiutanckiego albumu. Wspaniale było znów sięgnąć po ten środek wyrazu.

– „2” w tytule też może kojarzyć się z Led Zeppelin. Oni również do pewnego momentu podpisywali liczbami kolejne płyty…

Nie traktowaliśmy tego w ten sposób. Byłbym zadowolony gdyby album nosił tytuł „The Outsider”, ale jeszcze w ubiegłym roku dyskutowałem z Kevinem nad tytułem „2” i postanowiliśmy zostawić właśnie ten pierwotny zamysł.

– Twój głos słychać również w utworze „Heartbreaker” z najnowszej solowej produkcji Joe Bonamassy „Dust Bowl”. To także owoc sesji BCC?

Nie, nie. Nagrałem ten utwór w ubiegłym roku. Bawiłem się znakomicie pracując nad nim. Joe jest jednym z moich najlepszych przyjaciół, to była naprawdę fajna sesja.

– Jak porównałbyś Joe do innych znakomitych gitarzystów, z którymi miałeś okazję pracować w przeszłości?

Joe jest naprawdę (powtórzył to słowo 3 razy – przyp. red.) superutalentowanym muzykiem i jego popularność będzie rosła z każdym rokiem. W przyszłości zostanie supergwiazdą. Ale zarazem jest także normalnym gościem, nie jest typem rockandrollowca z całym tym gwiazdorskim bagażem, żadnego g…, nic szalonego nie zdarza się na jego koncertach.

– Czyli jeśli chodzi o charakter nie ma wiele wspólnego z „człowiekiem w czerni” z Deep Purple?

O mój Boże. Absolutnie nie.

– Przywitałbyś się dziś z Ritchiem Blackmorem, gdyby zdarzyła się taka okazja?

Oczywiście, że tak. Ale prawdopodobnie nigdy więcej się już nie spotkamy. Nie widziałem się z nim od 1976 roku.

– Wziąłeś niedawno udział w przygotowywaniu remasterowanych wydań albumów Deep Purple, na których grałeś i śpiewałeś.

Taaak. To była świetna zabawa: bycie częścią tych wspaniałych płyt, zremiksować je na nowo. „Stormbringer” jest k….wsko świetny. Uwielbiam go.

– Ostatnio odeszło też paru muzyków, z którymi grałeś…

Bardzo bolesna sprawa – strata przyjaciół. Nie mogę uwierzyć w to, że Gary Moore nie żyje. To naprawdę bardzo smutne, frustrujące… Atak serca… praktycznie w sile wieku…

– Jak wspominasz współpracę z Nim w latach osiemdziesiątych?

Nie byłem wówczas tym człowiekiem, którym jestem obecnie. Miałem cały bagaż złych doświadczeń. To był trudny okres zarówno dla mnie, jak dla i Gary’ego. Ale cieszę się, że w latach dziewięćdziesiątych na nowo staliśmy się przyjaciółmi.

– Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale nad „Little Secret” z nowej płyty BCC unosi się duch muzyki Gary’ego Moore’a.

Jesteś dziś trzecią osobą, która o tym wspomniała. To fantastycznie. Super!

– Zagracie ten utwór na koncertach?

O tak. Zamierzamy włączyć sześć kawałków z nowej płyty BCC do koncertowej setlisty. Na pewno znajdą się na niej również „The Outsider”, „Save Me”, „Man In The Middle”, „Smokestack Woman”, „Faithless”, „I Can See Your Spirit”. Te utwory zagramy na pewno.

– Tym bardziej chętnie wybiorę się na Wasz koncert. Liczę, że wpadniecie też do Polski…

Mamy taką nadzieję. Wiem, że jest sporo fanów BCC w Polsce. Pracujemy nad zakontraktowaniem tutaj koncertu. Natomiast w lipcu nagrywamy koncertowe DVD w Niemczech. Wystąpimy we Frankfurcie, Hamburgu i Stuttgarcie. Te koncerty będą filmowane na potrzeby tego wydawnictwa. W poniedziałek spotykam się z Joe na kolacji w Los Angeles i obgadamy szczegóły. Osobiście chciałbym zagrać jak najwięcej nowych utworów, ale może wrzucimy też jakiś cover.

– Gdzie tkwi sekret tego, że cztery silne osobowości, muzycy mający własne, udane kariery mogą tak owocnie pracować razem bez konfliktów personalnych…

Jesteśmy uczciwi wobec siebie, otwarci na wzajemne sugestie. Mam nadzieję, że kiedyś ten zespół stanie się naprawdę wielki, już teraz mamy liczną rzeszę fanów. Mamy nadzieję, że na kolejne sukcesy.

– Co sądzisz o innych supergrupach, które pojawiły się w ostatnich latach? Mam na myśli Chickenfoot i Them Crooked Vultures.

Muzycy Chickenfoot to naprawdę moi dobrzy przyjaciele. Ale myślę, że wszyscy różnimy się od siebie i to zdecydowanie. Uważam, że na rynku jest wystarczająco dużo miejsca dla na wszystkich.

– W poprzedniej dekadzie ukazało się aż 17 płyt z Twoim udziałem…

Woow. Nie wiedziałem o tym. Crazy, crazy, crazy…

– Wygląda na to, że jesteś uzależniony od pracy, ale…

Jestem uzależniony od wszystkiego: powietrza, wody… Teraz jestem uzależniony wyłącznie od rzeczy, które są dla mnie dobre…

– Ale w swojej autobiografii wspomniałeś także o ciemnych stronach kariery?

Zdecydowanie tak. Wszystko opisałem. W maju ukaże się luksusowa edycja książki na specjalnym papierze, w efektownej oprawie, z dodatkowymi zdjęciami oraz płytką z trzema utworami. Natomiast w październiku do księgarń trafi zwykłe wydanie.


Rozmawiał: Robert Dłucik
zdjęcie: www.glenhughes.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *