CLOUDSCAPE – Mike Andersson (26.07.2008)

Mike Andersson

Niebawem zostanie wydany trzeci album Cloudscape. Zespół zawsze prezentował melodyjny metal z elementami progresywnymi. Jednak trzeci album jest najbardziej dojrzałym dziełem grupy.
Album „Global Drama” był oczywiście głównym tematem rozmowy z wokalistą grupy Mikiem Anderssonem, ale nie tylko – zapraszam do lektury poniższego wywiadu.


Niemal wszyscy muzycy uważają swój ostatni album, za najlepszy w dyskografii zespołu, ale zgodzę się jeśli powiesz, że Cloudscape nagrał właśnie swój najlepszy album 😉

Hehehe, cóż, my naprawdę uważamy, że Global Drama jest naszym najlepszym albumem nagranym do tej pory. Znaczy, jesteśmy dumni ze wszystkich albumów, które nagraliśmy, ale jeśli chodzi o proces pisania i wykonywanie utworów zawartych na Global Drama, kopaliśmy głębiej w naszych umysłach, tworzyliśmy je z głębszą muzyczną myślą, że tak powiem. Ale naprawdę mam nadzieję, że wciąż będziemy myśleć, że „nowy” abum jest najlepszym do tej pory, ponieważ nie mogę sobie wyobrazić nagrywania nowego albumu z myślą „cóż nagrywamy trzeci album, ale drgi był najlepszy”. Kiedy komponuje piosenki na nowy album zawsze mam ambicje skomponować najlepsze utwory jakie kiedykolwiek napisałem. Najważniejszą rzeczą jednak jest to, że nasi fani doceniają naszą muzykę. Oczywiście będą fani uważający Global drama za najlepszy album ale i tacy, którzy najbardziej lubią pierwszy album.

Jaka jest twoim zdaniem róznica między poprzednimi albumami i „Global Drama”?

Myślę, że nasz pierwszy album (wydany w 2005 roku) jest najbardziej melodyjnym metalowym albumem w którym możesz usłyszeć pewne wpływy. Znalazło się na nim kilka naprawdę starych kawałków, które były napisane na długo przed tym zanim zdobyliśmy kontrakt płytowy. Nasz drugi album (Crimson skies, 2006) prezentuje nieco bardziej mroczną stronę Cloudscape ale jest nawet bardziej melodyjny niż pierwszy album. Ale dopiero na Global Drama pokazaliśmy pełne spektrum moim zdaniem. Są na nim metalowe utwory, bardziej surowe i agresywne w porównaniu do wszystkiego co zrobiliśmy wcześniej, ale są też kawałki bardziej klimatyczne i dynamiczne w porównaniu do wszystkich które nagraliśmy wcześniej. Global drama jest nawet mroczniejszym albumem niż Crimson skies ale wciąż są w nim melodie i wciąż brzmi jak Cloudscape ale z domieszką innych brzmień. Są tu również dwa utwory dobijające do 10 minut, które są dość progresywne. Więc osobiście, nawet jeśli jestem dumny z pierwszych dwóch albumów, swobodnie mogę powiedzieć, że Global Drama jest moim ulubionym albumem i najbardziej przemyślana płytą jaką dotychczas nagraliśmy.

Możesz pokrótce powiedzieć o czym opowiadają teskty na „Global Drama”?

Teksty na Global drama dotyczą wszystkiego z czym może być związany człowiek ale również są zorientowane w sposób bardziej brutalny lub science-fiction, hehehehe. Wszystkie utwory są dramatyczne, wszystkie teksty opowiadają dramatyczne historie w taki czy inny sposób… cóż….= Global drama;)

Interesująca jest sprawa klawiszy w Cloudscape. Ty i Bjorn Eliasson gracie wszystkie partie. Ale klawisze w Cloudscape brzmią tak dobrze jakby były grane przez etatowego klawiszowca.
Jak dzielicie partie klawiszy między dwóch klawiszowców? I jak to wygląda na koncertach?


To ja i Bjorn komponujemy całą muzykę dla Cloudscape więc, ja gram klawisze w utworach które skomponowałem, Bjorn gra w swoich piosenkach.
Kiedy gramy na żywo używany podkładów (wcześniej nagranych ścieżek klawiszy). Odkąd nie używamy klawiszowych solówek i podobnych rzeczy, uważamy, że lepsze dla nas jako zespołu jest używanie podkładów niż zatrudnianie klawiszowca. Nasza piątka jest bliskimi przyjaciółmi od wielu lat, więc wydaje mi się, ze nie byłoby w porządku zapraszanie nowego członka do zespołu;). Używamy progresji akordowych i klimatycznych syntezatorów, nie używamy ich jako instrumentu solowego, to jeden z powodów dla których zdecydowaliśmy się mieć klawisze w postaci podkładów zamiast pozwolić je zagrać klawiszowcowi. Rzecz w tym, że większość zespołów jakie znam nawet te z klawiszowcami) używa pokładów klawiszowych aby zachować całość klimatu utworu podczas wykonywania go na koncercie.

Nie obawialiście się zamieszczać motywów sitaru i dud na albumie? Obecnie są bardzo popularnymi instrumentami w muzyce metalowej… Muszę powiedzieć, ze pasują idealnie do waszych kawałków, ale nie wahaliście się zamieścić je na albumie?

Nie, zupełnie. Naprawdę lubię etniczną stronę Cloudscape i jak dotąd wydaje się, że stała się ona znakiem rozpoznawczym dla zespołu. Uwielbiam sitar, flet, dudy, instrumenty perkusyjne etc etc etc. Jeśli chcę napisać utwór w dany sposób, po prostu robię to bez wahania ;).

Jaki był powód zmiany wydawcy? Czy nie byliście zadowoleni z promocji, czy może po prostu wygasł wasz kontrakt?

Nasz poprzedni wydawca wykonał dobrą robotę więc, nie było żadnego zrywania kontraktu. Niemniej jednak było kila powodów z których nie byliśmy zadowoleni, ale niech to pozostanie między nami i wytwórnią, życzymy im wszystkiego najlepszego na przyszłość.

Słyszałem, że będzie wideoklip do utworu „Cloack and daggers”. Czy możesz opowiedzieć o czym jest scenariusz klipu? I czy możesz opowiedzieć o procesie filmowania?

Kiedy rozmawiamy, klip jest filmowany w Lofoten w Norwegii więc niestety nie mogę ci na razie wiele o nim powiedzieć. Sceny z zespołem zostały sfilmowane w stodole w Malmoe (Szwecja), ale cała historia, aktorzy, otoczenie jest filmowane w Lofoten. Teledysk będzie gotowy za kilka tygodni.

Czy macie zamiar zagrać własną trasę jako headliner promując „Global Drama”? Czy może koncentrujecie się wyłącznie na festiwalach?

Wystąpiliśmy już na kilku festiwalach, kilka też jest przed nami ale jeśli chodzi o trasy jeszcze nic nie jest zaplanowane. Naprawdę chcielibyśmy wyruszyć na trasę po Europie, ale dotychczas nie mieliśmy okazji, więc proszę trzymajcie kciuki i rozpowiadajcie o Cloudscape i jestem pewien, że wyruszymy na trasę po Europie wkrótce;). Jeśli wyruszylibyśmy w trasę nie wydaje mi się, abyśmy występowali jako headliner ale może jako suport bardziej znanego zespołu.

Czy rozważaliście zarejestrowanie materiału na DVD?

Rozmawiamy o tym i kręcimy wiele scen za kulisami kiedy jesteśmy na trasie, by mieć jakiś materiał bonusowy ale,ale te materiały nie zostaną wydane zanim nie nagramy prawdziwego DVD, więc są plany, ale nie znamy szczegółów, ani nic nie jest ustalone.

Jak to się stało, że Mattias Noren wykonał waszą okładkę i książeczkę. Jakiś czas temu Mattias zapowiedział, że nie będzie zajmował się już wykonywaniem oładek…. przynajmniej przez jakiś czas 😉

Zgadza się. Mattias zrezygnował z tworzenia nowych okładek i takich rzeczy, ale jesteśmy jego dobrymi przyjaciółmi i zdecydował się wykonać grafikę do Global drama dla nas ;).

Zaśpiewałeś w Planet Alliance – projekcie z gwiazdorską obsad, oraz w Audiovision… Czy trudno zaprosić cię do gościnnego występu? A może nie odmawiasz takim propozycjom?

Jeśli muzyk lub wytwórnia kontaktuje się ze mną w takich sprawach wszystko sprowadza się do jakości muzyki, oraz zaangażowanych muzyków. Więc nie przyjmuję wszystkich propozycji, dopóki nie chcę wyglądać na wokalistę sesyjnego, ponieważ Cloudscape jest moim głównym zespołem i zespołem z którym występuję na żywo. Uwielbiam pojawiać się w projektach i gościnnych występach, ale wszystko zależy od czasu, muzyki, muzyków, czy zdecyduję się na to etc, etc.

Chciałbym również zapytać o drugi album Silent Memorial. W przeciwieństwie do wymienionych, tu zaśpiewałeś wszystkie partie wokalne. Czy wiesz kiedy jest spodziewana data wydania tego albumu? I czego możemy się po nim spodziewać?

Ten album najprawdopodobniej zostanie wydany pod koniec 2008 roku. Jest parę powodów opóźnienia związanych z muzycznym biznesem jaki jest dzisiaj. Silent memorial gra dużo bardziej progresywnie niż Cloudscape, ale wydaje mi się, że jest to muzyka skierowana do fanów Cloudscape. Wiele z utworów jest trochę w stylu Dream Theater ale z elementami własnego stylu ;).

Czasem muzycy rockowi/metalowi słuchają różnej muzyki aby się zdystansować… Jacy są twoi faworyci i którzy mają na ciebie wpływ?

Zespoły które słucham, które nie grają hardrocka to Yes, Incognito, Brand new heavies, Bee Gees, The Trammps, Enigma, Antonio Vivaldi, Hans Zimmer, Toto etc etc etc”

Zespoły z gatunku metalu, które słucham to Whitesnake, Yngwie J. Malmsteen, Symphony X, Kansas, Rush, Dream Theater, Fates Warning, Mercenary, Meshuggah, Porcupine Tree etc etc etc”

Dzięki za poświęcony czas. Mam nadzieję, ze zagracie kiedyś koncert gdzieś w Polsce.
Co chciałbyś przekazać polskim fanom na zakończenie?


Cała przyjemność po mojej stronie.
Tak, mamy nadzieję zagrać w Polsce w niezbyt odległej przyszłości:).
Naszym polskim fanom chciałbym powiedzieć, ze wszystkich was kochamy i mamy nadzieję spotkać się w trasie. Proszę posłuchajcie naszego nowego albumu (Global drama) i rozpowiadajcie o Cloudscape tak dużo jak możecie.

YOU RULE!!!!

Pytał: Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *