BELIEVE – Karol Wróblewski (10.10.2008)

Karol Wróblewski

Grupa Believe wkroczyła w nowy etap swojej działalności. Przed poznańskim występem grupy udało mi się przesłuchać na tą okoliczność nowego wokalistę zespołu-Karola Wróblewskiego


Karol, od naszego ostatniego spotkania z Wami na koncercie w Złotych Tarasach minęło już trochę czasu a u Was dużo się pozmieniało…

Dużo, oj bardzo dużo. Odszedł z zespołu Tomek Różycki, ja jestem na jego miejscu, troszkę pozmienialiśmy aranżacje utworów. Moje wykonania będą na pewno trochę inne niż dotychczasowe. Mam nadzieję że słuchacze odbiorą te zmiany pozytywnie. Jest to też duża zmiana dla mnie. Nigdy nie byłem wokalistą grupy rockowej o takiej mocy i takim stażu. To nowe wyzwanie i na pewno nowy etap w moim życiu

Czy macie już jakieś plany co do wydania nowej płyty w nowym składzie?

Tak, mamy takie plany, mamy nowe pomysły, na dzisiejszym koncercie zaprezentujemy nowy utwór „This Is Life” który znajdzie się na nowej płycie. Jej roboczy tytuł to „One Day”

Wystąpicie przed zespołem który od 30-tu lat działa na scenie rockowej. Jakie to dla Ciebie uczucie? Jak by na to nie spojrzeć to Twój chrzest bojowy. Masz tremę?

Staram się nie myśleć o tym jaki mają staż. Liczy się tylko muzyka. Pendragon to już klasyka rocka progresywnego i może właśnie z tego powodu jest mała trema. Ale mam nadzieje że będzie to trema z gatunku mobilizujących

Jak pracuję Ci się z pozostałymi członkami grupy? Czy różnica wieku ma tu jakieś znaczenie?

Nie. W ogóle nie odczuwam różnicy wieku między nami. Dobrze się dogadujemy, chodzi nam tylko o muzykę i to jest dla nas najważniejsze.

Jak odbieracie swoich fanów. Kim jest przeciętny słuchacz grupy Believe?

Myślę że nie ma tu określonego wzorca. Może to być osoba zarówno młoda jak i starsza która chce zawsze i wszędzie słuchać naszej muzyki i chcielibyśmy by była tak odbierana. Mam nadzieję że słuchający nas odbierają choć trochę tej tajemnicy i magii którą staramy się do naszej muzyki wprowadzić.

Jakie są Twoje wcześniejsze doświadczenia sceniczne?

Przez pewien czas była to kapela bluesowa w czasach gdy uczęszczałem jeszcze na zajęcia z emisji głosu gdy byłem jeszcze młody. Chociaż cały czas jestem młody hi hi hi. Jeździłem też po wszelakich festiwalach muzycznych różnego typu.

Jak to się stało że trafiłeś do grupy Believe?

O, to już jest autentyczny przypadek, to była wręcz banalna historia. Trafiłem do Mirka Gila zarejestrować w jego studiu swój wokal i Mirek po przesłuchaniu tego jak śpiewam zaproponował mi grę w jego zespole.

Czy kiedy pojawiłeś się w zespole spodziewałeś się że przyjdzie taki czas że staniesz się jego frontmanem?

Nie, naprawdę nie, to była dla mnie ogromna niespodzianka, zaskoczenie i na pewno duże zobowiązanie. Zresztą cały czas tak jest

Czy słuchałeś wcześniej rocka progresywnego?

Generalnie tak, chociaż moim ulubionym wokalistą jest Peter Gabriel ale słucham też Genesis, Pink Floyd.

Czy styl gry Believe zmieni się po zmianie wokalisty?

Nie. Nie będzie raczej znacznych zmian. Na pewno moje wykonania piosenek będą różniły się od tego co prezentował Tomek. Każdy wokalista ma swoje podejście do muzyki ale myślę że będzie to wspólna wypadkowa nas obu.

Czy po odejściu Tomka brzmienie zespołu zubożeje w brzmieniu? Zabraknie Wam jednej gitary na koncertach.

Poradziliśmy sobie z tym doskonale. Pojawił się znowu Adam Miłosz i praktycznie nie odczuwamy różnicy. Nawet o niej nie myślimy.

Jak czujesz się w utworach pisanych dla Tomka? Czy aranżujesz je pod siebie?

Tak oczywiście staram je się aranżować pod siebie chociaż trudno odciąć się całkowicie od oryginału. Mam tylko nadzieję że nikt nie zarzuci mi naśladownictwa.

Czy grupa Believe zgodnie z tradycją szykuje fanom jakąś Świąteczną niespodziankę?

Tak, to już tradycja

Taka Nowa Świecka Tradycja?

Ha Ha Ha, tak właśnie. Jesteśmy w trakcie jej przygotowywania i na pewno zdążymy do Świąt Bożego Narodzenia.

Co sądzisz o portalach takich jak np Rockarea?

To bardzo fajna sprawa. Fajnie że istnieją. Ludzie mogą poznawać nowe zespoły które dotychczas były mało znane. Sam też często odwiedzam takie strony w internecie.

Życzę Ci odwagi i powodzenia na trasie z grupą Pendragon i tradycyjnie proszę o parę słów do odwiedzających serwis RockArea.

Chciałbym przede wszystkim prosić o ten pozytywny odbiór mnie na wokalu, przede mną jest dużo wyzwań. Pozdrawiam i zapraszam na nasze koncerty.

Pytania:Piotr Spyra, Irek Dudziński
Rozmawiał Irek Dudziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *