2019.11.19 – QUEENSRYCHE, FIREWIND, DARK SKY CHOIR – Kraków

queensryche2019-koncert

W wyjątkowo ciepły, listopadowy wieczór, w krakowskim klubie Kwadrat fani metalowych dźwięków mieli okazje do uczestniczenia w prawdziwej uczcie…. ale po kolei…

Koncert rozpoczęło DARK SKY CHOIR i trzeba przyznać, że grupa ta wypadła bardzo przekonująco. Mocny, dość melodyjny heavy metal mógł się podobać, ale wystarczy spojrzeć w skład formacji by dojść do wniosku, że nie jest zespół debiutantów. Mamy to obecnych bądź byłych członków takich kapel jak chociażby: Disturbed, Operation: Mindcrime, Adrenaline Mob, Vicious Rumors, Heathen czy I Am Morbid. Zespół dostał raptem pół godziny, ale wykorzystał je jak należy!

Jako kolejni, scenę zajęli panowie z FIREWIND, a że Gus G nietuzinkowym gitarzystą jest to i tym razem kilkukrotnie popisał się swoimi umiejętnościami. Melodyjny, heavy/power metal to znak rozpoznawczy tej (powiedzmy) greckiej grupy. Za mikrofonem znakomicie odnajduje się niegdysiejszy lider Metalium Henning Basse i trzeba przyznać, że udało mu się wejść w interakcję z publicznością i porwać ją do zabawy. Zespół podzielił się ze zgromadzonymi fanami tym co najlepsze z wieńczącym całość, znakomitym „Falling to Pieces” z krążka „Allegiance” na czele. W trakcie trwania występu naszła mnie pewna refleksja, że zespół ten chyba coś przespał pod względem swojego „Pi Ar”… mając w składzie takiego muzyka jak Gus G, z tak pięknym CV (grał z samym Ozzym O.) i grając tak udane dźwięki powinni zdecydowanie gromadzić większe tłumy i grać w większych obiektach…

…co jednak powiedzieć o QUEENSRYCHE? Oni mają w swojej historii „duże” koncerty a obecnie grają dla publiczności liczonej w setkach zamiast tysięcy. Zespół jednak nic sobie z tego nie robi i trzeba jasno powiedzieć, że Amerykanie zrobili KAPITALNE show!

Rozpoczęli od mrocznego intro, które znakomicie wprowadziło w otwierający występ, pochodzący z ostatniej studyjnej płyty zespołu, krążka „The Verdict” „Blood of the Levant’. Zaraz po nim nieco zaskakujący „I Am I” z wzbudzającego, swego czasu, pewne kontrowersje wśród fanów „Promised Land” i „NM 156” z „The Warning”. Zespół na chwilę powrócił do ostatniego wydawnictwa co zaowocowało wykonaniem utworu „Man the Machine” i w tym momencie rozpoczął się prawdziwy „best of”. „Walk in the Shadows”, “Operation: Mindcrime”, “Queen of the Reich” czy “Silent Lucidity”… i w zasadzie każdy kolejny zagrany tego wieczoru utwór to klasyki formacji a poziom wykonawczy i kondycja muzyków była tego dnia wprost wyborna! Todd La Torre świetnie odnalazł się w zespole a jego głos brzmiał mocno i pewnie (w kilku momentach pokusił się wręcz o growle!). Czy można jeszcze tęsknić za Geoffem Tate’m? W „Silent Lucidity” może i nieco brakowało głębi jego głosu, ale mógłbym się założyć, że nie poradziłby sobie tak znakomicie jak jego następca z każdym pozostałym utworem wykonanym tego dnia przez zespół. Warto też w tym miejscu zaznaczyć znakomite brzmienie – w Kwadracie byłem na kilku koncertach i ten brzmiał chyba najlepiej – selektywnie, czysto i bez „huku”….
Jedyne co nieco mąciło moje znakomite samopoczucie to widok gitarzysty zespołu Parkera Lundgrena – muzyk wygląda bardzo źle i mam nadzieję, że nie jest to efekt poważnych problemów zdrowotnych….

Podsumowując, Queensryche promując nowy album zagrali z niego… dwa utwory. Po trzy z „Operation: Mindcrime” i „Empire”, dwa z „Rage for Order” i pojedyncze z pozostałych (głównie początkowych) płyt zespołu. Nie od dziś wiadomo, że i najwięksi współczesnej sceny nagrywają nowe płyty po to by jechać w trasę i grać klasyki, ale nikt ze zgromadzonych w Kwadracie nie miał o to pretensji – to był CIOS!!

…i na sam koniec…. ludzie jak idziecie na koncert, to nie musicie nagrywać po 3 minuty każdego utworu na telefon… za Wami stoją inne osoby i nie mają ochoty oglądać lasu smartfonowych ekranów… zrób sobie zdjęcie, nagraj fragment ulubionego kawałka i wystarczy…!

set lista Queensryche:
Blood of the Levant
I Am I
NM 156
Man the Machine
Walk in the Shadows
Operation: Mindcrime
Queen of the Reich
Silent Lucidity
Jet City Woman
The Mission
Screaming in Digital
Take Hold of the Flame

bis:
Empire
Eyes of a Stranger

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *