2017.09.29 BELIEVE – Katowice

BELIEVE - VII Widows

Przedpremierowy odsłuch płyty „VII Widows”

Niemal miesiąc przed ustaloną premierą siódmej studyjnej płyty BELIEVE, zespół zorganizował spotkania z fanami, w których programie był odsłuch albumu. Oprócz tego można było zakupić płyty z autografami zespołu.

Na spotkaniu w Katowicach w klubie Katofonia, fanów już w bramie witali Mirek Gil, Przemek Zawadzki i Robert Kubajek. Spotkanie przeniosło się do jednej z sal Katofoni, którą przygotowano do tego celu. Zespół przywiózł ze sobą sprzęt grający który umieszczono na miniscenie, na wieży ustawiono nowy album, a tuż obok członkowie zespołu rezydowali za stołem zastawionym egzemplarzami nowej płyty, a zewsząd poustawiane były świece które nadawały wydarzeniu intymnego klimatu.
Oczywiście przez rozpoczęciem głównej części padło wiele luźnych pytań dotyczących nowej płyty, ale wiadomo było, że ich burza rozpęta się po przesłuchaniu płyty.

Rozpoczynając zasadniczą część wieczoru Przemas odczytał notę Roberta Sieradzkiego, autora tekstów BELIEVE, który odpowiedzialny jest za cały koncept nowej płyty. Przyznam że wiele to wyjaśniło. Nie dość że poznaliśmy intencje twórcy, to również tematykę i kulisy powstania tekstów.
Po tym Robert Kubajek włączył sprzęt i zanurzyliśmy się w głębię i potęgę klimatu jaki BELIEVE przygotowali dla nas tym razem.

I.
Pierwszy utwór – i zaskoczeniem jest perkusja. Faktycznie superlatywy pod adresem Roberta Kubajka nie były na wyrost. Bębny nadają nie tylko potęgi tłu, ale stanowią integralny instrument, który szyje swoje partie misternie nie tylko z tyłu ale obok instrumentów. Wokal – jestem zachwycony. Nie wiedziałem skąd w zespole pojawił się Łukasz Ociepa – ale wybór był trafny – pasuje idealnie do klimatu grupy. Śledzący zespół wiedzą że jeszcze nie tak dawno plany personalne były inne – tymczasem wokalista sprawdza się idealnie operując matowym łagodnym głosem.

Zacząłem się wsłuchiwać w muzykę i zastanawiać czy odebrałbym ten klimat tak samo jak Robert Sieradzki

II.
Równie potężna brzmienie, kotły, ale frazy wokalu i instrumentów gęściej artykułowane
Akustyczna gitara… Gitara Mirka i skrzypce Satomi, ten duet mi się chyba nigdy nie znudzi, formula nie wyczerpie…
Złapałem się na tym ze kiedy utwór się kończył, to nie miałbym nic przeciwko aby był dłuższy o kolejna zwrotkę.

III.
Bas na pierwszym planie… skrzypce, melodia sprawia że utwór jest lekki ale nie zwiewny – dalej melancholijny.
Kiedy wydaje się, że numer się kończy, wchodzi jeszcze gitarowa solówka. Całość kończą dźwięki burzy. A nie jest to jak się później okaże pierwszy taki patent gdzie wydaje się ze właśnie utwór chyli się ku końcowi, by rozbrzmieć na nowo – często ze zdwojoną siłą.

IV.
Ściana klawiszy na pierwszym planie. Fajnie perka szyje. Uspokojenie, skrzypce i gitara…
Po raz kolejny patent gdzie wydaje się ze utwór się kończy a on rozbrzmiewa kolejnym moment i ta przestrzeń, potężne brzmienie niemal jak muzyka filmowa. Bardzo plastyczna. Skojarzenie – trailer filmu… Celtycko brzmiące skrzypce. „Braveheart”, „Gra o tron”? BARDZO udany motyw.

V.
Chyba najbardziej zorientowany na głos kawałek. Zaczyna się wokalem a w refrenie nawet z położoną druga warstwą wokalu. Kolejny istotny element to fajne partie basu które swobodnie w pewnym momencie wysuwają się na pierwszy plan – można powiedzieć o nich że to basowa solówka.

VI.
Szept. Gitara. Organy kościelne! Na koniec fajny patent perkusyjny.
Trochę już zaczynam krążyć myślami wokół płyty jako całości. W głowie rodzą się pytania, których część zachowam do wywiadu, ale niektóre muszą paść jeszcze dzisiaj.

VII.
w zasadzie jakby łączył się z poprzednim utworem i to zasadniczo już bardzo fajny trick. A zaczyna się potężnym uderzeniem gitary. I przez jakiś czas wydają się to najostrzejsze partie które dotychczas usłyszeliśmy.
Wokale zorganizowane w postaci nałożonej – to też element którego nie nadużywano na płycie. Sprawdza się kapitalnie.
Kawałek kończy się gitarowym patentem który (jak znam Mirka) na pewno będzie popisem na koniec koncertów!

W pewnym momencie ucieszyłem się ze mam daleko do domu, bo jeszcze podczas drogi powrotnej zdołam przesłuchać album. Z drugiej strony obiecałem sobie w tej relacji przekazać wam wyłącznie wrażenia z pierwszego odsłuchu.

Po tym jak płyta wybrzmiała na sali pojawiły się oklaski i owacje. Zespół ponownie był do dyspozycji fanów. Egzemplarze dostępne do zakupu były podpisane już przez nieobecnych członków grupy, Przemas Mirek i Robert podpisywali je i dedykowali na miejscu. Rozmawialiśmy jeszcze parę chwil, i można było zgłębić nieco nurtujących tematów dotyczących konkretnych elementów, które dopiero co były naszym udziałem.

Ja jestem zachwycony nową produkcją grupy, śledzę ich historię od początku, ale jestem skłonny zgodzić się z buńczucznymi zapowiedziami – TO JEST najlepszy album BELIEVE. Brzmi potężnie, przestrzennie. Zdecydowanie wpisuje się w stylistykę kapeli nie rezygnując z charakterystycznych elementów, ale wynosząc je na jeszcze wyższy poziom. Oczywiście jego tematyka jest poważna, ale na tym polega art rock.

Pochwalić tez muszę samą inicjatywę spotkań przedpremierowych dla zagorzałych fanów. To taki bonus dla tych którzy chcą poświęcić trochę swojego czasu ale i sami zyskując przy tym przywilej przedpremierowego usłyszenia materiału – i spotkania z członkami grupy.

Dlatego gorąco zachęcam was do udziału w kolejnych. Tym bardziej, że premiera płyty to jedno, ale trasa promująca to chyba już raczej kwestia przyszłego roku, a jako że album zespół wydaje samodzielnie będzie on dostępny na koncertach i wysyłkowo – ale nie wydaje mi się to w obecnych czasach przeszkodą.

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *