2014.07.12 – Maze of Sound – Katowice

raos-maze


Rock Area on Stage

Jeszcze nie opadły do końca emocje związane z Festiwalem w Gniewkowie, który w tym roku swoim występem otworzyła właśnie formacja Maze of Sound, tymczasem dokładnie dwa tygodnie po tym wydarzeniu, mogłem cieszyć się muzyką Łodzian ponownie na żywo, w Katowicach. W mojej relacji gniewkowskiego festiwalu oberwało się nieco publicznym mediom. W ramach rehabilitacji muszę tym razem pochwalić jeden z poczytniejszych codziennych dzienników. W lokalnym dodatku kulturalnym, tym razem można było dowiedzieć się co nieco, o koncercie zespołu grającego muzykę progresywną (gatunku tak po macoszemu traktowanego przez wszelakie media).

Muzyczne zjawiska, których nazwy padły w artykule, chyba trafnie definiują to, czego możemy spodziewać się w obcowaniu z muzyką Maze of Sound. Ja jednak przede wszystkim chciałem podkreślić inspiracje jakie czerpią, z dokonań właśnie klasycznego, wczesnego Genesis. Inspiracje te dotyczą bowiem nie tylko kwestii muzycznych, ale również pewnego pozamuzycznego aspektu – scenicznego wizerunku. Kuba Olejnik, jak niegdyś młody Peter Gabriel, na scenie wciela się w postaci, o których śpiewa. Do tego celu używa licznych rekwizytów (kapelusze, maski, lunety, lupy…). W dzisiejszych czasach mało który zespół ucieka się do tego typu środków wyrazu artystycznego. Jednym z nielicznych, które przychodzą mi do głowy, jest niemiecki RPWL. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości Maze of Saund pójdzie właśnie drogą swoich starszych kolegów po fachu, a ich koncerty staną się prawdziwymi rockowymi spektaklami? Oczywiście żaden taki spektakl byłby niczym, gdyby nie jakość samej muzyki. Muzyka jaką preferuje Maze of Sound, pełna jest właśnie tego liryzmu i charakterystycznego uniesienia, jakie występują w twórczości klasycznego Genesis, oraz u czołowych neo-progresywnych formacji (Pallas, IQ, Marillion…). Wystarczy posłuchać skrzących hackettową aurą solówek Rafała Galusa i pięknych, klawiszowych motywów, które kreuje klawiszowiec i zarazem główny kompozytor zespołu Piotr Majewski. No i oczywiście sekcja rytmiczna, tym razem poradził sobie osamotniony Grzegorz Śliwka. Absencja w Katowicach Bartka Sapoty (basisty zespołu), nie przeszkodziły jednak w tym, aby można cieszyć się aurą jaka niesie ich muzyka.

Tego wieczoru zaprezentowali wszystkie kompozycje, ze swojego debiutanckiego, pełnowymiarowego albumu, zatytułowanego „Sunray”, a na bis pozwolili wybrać samej publiczności, które z kompozycji, chcą usłyszeć jeszcze raz? Wybór padł na instrumentalny „Trick Of The Witch”, oraz jeden z bardziej znanych utworów (dzięki internetowej potędze You Tube) „Man In The Balloon”, pochodzący z wydanej wcześniej pod tymże tytułem 3-utworowej Ep-ki.

Żal tylko, że materiału z ich nowej płyty, nie można było zabrać ze sobą do domu. Na to będzie trzeba poczekać do końca wakacji. Płyta (jak zapowiada zespół) fizycznie będzie dostępna już we wrześniu.

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *