2013.03.21 – Gang Olsena – Ruda Śląska

„25 lat minęło jak jeden dzień” – można byłoby sparafrazować tekst popularnej serialowej piosenki. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny „srebrny jubileusz” świętował Gang Olsena – rudzki zespół rhythm’n’bluesowy.

Jak na urodzinową imprezę przystało, Jubilaci zaprosili do wspólnego grania pokaźne grono gości. Przez te wszystkie lata działalności przez zespół przewinęło się tylu muzyków, wokalistów i wokalistek, że gdyby do Rudy Śląskiej przyjechali wszyscy, to w Miejskim Centrum Kultury zabrakło by pewnie miejsca w garderobach…

Gang Olsena zaprezentował się w kilku swoich muzycznych wcieleniach, przypomniał utwory dawno już nie uwzględnianie w setlistach podczas regularnych występów („Lisica”, „Czuła jest noc”). Na scenie pojawił się niemal w całości oryginalny skład zespołu z klawiszowcem Januszem Borzuckim, perkusistą Zbigniewem Szczerbińskim (obydwaj są obecnie muzykami Dżemu) oraz wokalistą Januszem Wykpiszem (aktualnie Obstawa Prezydenta), który tak jak przed laty stworzył z Andrzejem Gąszczykiem duet frontmenów a la Blues Brothers.

Zaproszeni goście stanowili „wartość dodaną” jubileuszowego koncertu. Wypada zacząć od kobiety: Izabela Kapiasova (czeska aktorka i wokalistka, znana z serialu „Przepis na życie) od dwóch lat współpracuje z Gangiem Olsena w projekcie „Autostopem z Malowaną Lalą”. W MCK-u zaprezentowała się jednak nie tylko w największym przeboju Karin Stanek „Jedziemy autostopem”, ale również w autorskiej kompozycji zespołu „Stary i towary”.
W kilku utworach rudzian wspomagali na scenie wokalista Dżemu Maciej Balcar (między innymi w przejmującej balladzie „Ostatnie dni” z tekstem poświęconym Ryśkowi Riedlowi), wirtuoz harmonijki ustnej Sławomir Wierzcholski oraz gitarzysta zespołu Ścigani Paweł Ambroziak.

Na wielki finał wszyscy uczestnicy koncertu wykonali nieśmiertelny klasyk „With A Little Help of My Friends”. Jakże piękna puenta tych dwóch godzin…

Jubileuszowy koncert został zarejestrowany, oby szybko został wydany w formie DVD!


Robert Dłucik
Foto: Marek Mrozek, Marcin Power Pela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *