2013.01.25 – The Skys – Konin

Nowy rok, konińska scena rocka progresywnego rozpoczęła z wysokiego „C”! Do klubu Oskard zawitali przedstawiciele litewskiego rocka progresywnego, pochodząca z Wilna grupa THE SKYS.

Nie zważając na trudy tegorocznej zimy, w ostatni weekend stycznia zawitali na dwa koncerty do Polski; właśnie w konińskim Oskard i dzień później w Lesznie, na zaproszenie grupy RETROSPECTIVE.

Jako organizator tego wydarzenia, miałem przyjemność spędzić wiele godzin z muzykami i wierzcie mi, była to sama przyjemność. Odbyliśmy spacer zaśnieżonymi ulicami Konina. Potem był obiad u jednego ze sponsorów – Restauracja „Pod wiatrakiem”, a już czas w porze obiadu dostarczył miłych wrażeń. Wszystko rejestrowała „wszędobylska” kamera. Dobrze, że Bożenka, Jonas i Alex posługują się naszym ojczystym językiem i nie było problemów w porozumiewaniu się.

Podczas próby przed koncertem, zespołowi wyjaśniono wiele praw rządzących tzw. konińską sceną! Chodzi o tak zwaną „ławę szyderców”, która zlokalizowana pod sceną, ma niemal nieograniczone prawa, w decydowaniu o losach każdego koncertu. A to czy koncert jest ok? A to czy repertuar jest w porządku? A to czy muzycy „przykładają się” wystarczająco! Są oceny w skali od 1 do 10 za wykonanie. Decydują oni również w którym momencie perkusista ma „odstawić” solo na perkusji… Ci co bywali w Oskardzie wiedzą, o czym mowa.

Wszystkich zaskoczyła bardzo przyzwoita frekwencja. Nie było tłumów, ale miło było patrzeć na żywiołowo reagującą publiczność. Cieszy też fakt, że pojawiają się nowi odbiorcy, szkoda tylko że „wykrusza” się tzw. stara gwardia… .

Zespół THE SKYS zagrał tego wieczoru „materiał” z ich ostatniego CD – Colours of the Desert, z małymi „wstawkami”, mam na myśli solo Ilia Molodcov’a na perkusji i … udział w chórkach niżej podpisanego w utworze – Calling Out Your Name.

Set lista;
1. Colours of the Desert
2. Is this the Way?
3. I … He …
4. Walking Alone
5. When the Western Wind Blows
6. Calling Out Your Name
Drums solo (Ilja Molodcovje )
7. The Pyramid
8. Lathal Kiss
9. What if?
10. Ogień (z rep. Miry Kubasińskiej)
Bis
11. Colours of the Desert
12. Calling Out Your Name

Zespół wystąpił w składzie: Jonas Čiurlionis– wokal iI gitara prowadząca, Božena Buinicka – klawisze i wokal, Aleksandr Liutvinskij– gitara, Justinas Tamaševičius– gitara basowa, Ilja Molodcov – perkusja.


Całość koncertu trwała blisko 2 godziny, a potem przyszedł czas na after party, podczas którego można było nabyć wydawnictwa CD i opatrzyć je autografami muzyków. Dzięki kolejnemu sponsorowi – „Trendy Pizza”, muzycy mogli uzupełnić energię w organizmie.

Skorzystam z okazji i zaanonsuję kolejne koncerty w OSKARD;
16 marca – ANANKE,
4 kwietnia – RIVERSIDE,
a w maju i w czerwcu kolejni wykonawcy.

Scena rocka progresywnego w Koninie nie zginie, pod warunkiem licznego udziału fanów!

Dzięki uprzejmości telewizji informacyjnej TV Konin pod linkiem:
http://www.tvkonin.pl/index.php/reportaze/57-reporta/12558-konin-koncert-qthe-skysq znajdziecie wideorelację z koncertu.

Tekst: Ryszard Bazarnik
Foto: Mariusz Jaworski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *