2012.05.07 – Innes Sibun Band – Piekary Śląskie

InnesSibun

– Dziś będzie piękny koncert, a tak mało ludzi… – powiedział dyrektor „Andaluzji” Piotr Zalewski, kiedy mijaliśmy się na schodach piekarskiego ośrodka kultury.

No cóż… Miał stuprocentową rację. To był naprawdę piękny koncert. A że publiczność tym razem nie dopisała? Może termin nie był najszczęśliwszy… Poniedziałek, tuż po najdłuższym weekendzie nowoczesnej Europy. Mniejsza o to. Warto było zajrzeć tego wieczoru do „Andaluzji”.

Kto zacz ów Innes Sibun? Irlandzki gitarzysta, który w swoim artystycznym CV ma wpisaną współpracę z samym Robertem Plantem. W latach dziewięćdziesiątych grał na jego solowych płytach „66 To Timbuktu” oraz „Nine Lives”. Koncert Sibuna był finałem tegorocznego, jubileuszowego (to już 15!) międzynarodowego festiwalu „Bluestracje”.

Sibun ze swoim zespołem bardzo przypominał mi innego rockowego giganta, a swojego rodaka – Rory’ego Gallaghera. Po pierwsze: grał całym sobą. Parafrazując często latającą ostatnio w telewizorze reklamę o różnych formach zakupu mieszkania – Mr. Sibun prezentował swoje wyśmienite solówki „na Chucka Berry’ego” (vel Angusa Younga, te charakterystyczne kroczki), na leżąco, tradycyjnie na stojąco, a nawet na siedząco (w pewnym momencie zszedł ze sceny, odsunął jedno z wolnych krzeseł, usiadł i grał jakby trafił na jakąś imprezę w gronie dobrych znajomych). Po drugie: podobnie jak Gallagher swobodnie obracał się w różnych gatunkach. A to zapodał ognistego rock’n’rolla, a to wyciskał łzy ze strun w niekończących się wolnych bluesach, było też trochę bluesowych standardów, jazzu i klasycznego rocka… Sibun sięgnął zresztą tego wieczoru po klasyczny kawałek wybitnego Irlandczyka – „A Million Miles Away”. Przedstawił go w dłuuuuugiej, wybornej wersji….

Grał bite dwie godziny, podstawowy set zakończył standardem z repertuaru Howlin’ Wolfa. Na bis zrobiło się bardzo hendrixowsko: najpierw „Hey Joe”, które płynnie przeszło w kolejne cudeńko – „Little Wing”. Po raz drugi w ciągu paru tygodni mieliśmy więc okazję posłuchać klasyków Hendrixa w „Andaluzji”.

Piękny wieczór… Kto nie był, będzie miał okazję do nadrobienia zaległości w lipcu – Innes Sibun przyjedzie do Polski na Suwałki Blues Festival.

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *