2008.06.19 – Pineska/ Staszczyk – Konin

I znowu fanom dobrego rock’a w Koninie, Agencja „ART ROCK BLOK” – Roberta Roszaka wraz z Krzysztofem Augustynowiczem – „REGIONALNA ROCKOWA SCENA MUZYCZNA z Konina zafundowała niebywałą atrakcję wieczoru, dnia 19 czerwca 2008 r. w Klubie „Oskard”, a mianowicie występy 2-ch zespołów; PINESKA z Konina i STASZCZYK z Kalisza. Jako się rzekło, oba Zespoły z regionu wielkopolski.
Koncert ten poromował 1-wsze wydawnictwo płytowe CD z cyklu – „Regionalna Rockowa Scena Muzyczna” oraz 1-wszy album STASZCZYKA – „You Decided to go With me”. W sumie było nam dane uczestniczyć w blisko 4-ro godzinnej prezentacji muzycznej.
PINESKA powstał w roku 2005 z inicjatywy perkusisty Adama, który spotkał się z Szymonem – vocal/gitara na WOŚP’06. Następnie do zespołu dołączył Wiktor – bas i jako ostatni doszedł Patryk -gitara. Na poczatku zagrał kilka koncertów z takimi zespołami jak: Zabili Mi Żółwia, Cała Góra Barwinków, Majestic, Flapjack, etc.
Muzyka jaką wykonuje zespół PINESKA, to ciekawa mieszanka różnego rodzaju brzmień, od reggae poprzez „połamane” ska, trochę punka, odrobinę rocka, alternatywy ze skrobnięciem o funky. Ciekawe…
STASZCZYK, to grupa ze znacznym stażem artystycznym, nazwa pochodzi od Ich lidera Tomasza Staszczyka – vocal, gitara i klawisze, ponadto skład uzupełniają; Piotr Chmielewski – bas, Krzysztof Siewruk – gitara i Maciej Kabat – perkusja. Jest to odmiana melodyjnego, charakterystycznego rocka, sięgającego korzeniami lat 60-tych, 70-tych oraz 80-tych. Inspiruje Ich – The Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple, King Crimson, Jimi Hendrix, Elvis Presley. Stąd na koncertach, poza własnymi kompozycjami pojawiają się covery -klasyki rocka m.in.: Free – All Right Now, Elvis – Heartbreak Hotel,..Deep Purple – Smoke on the.., Perfect Strangers…Led Zeppelin , Cream – Crossroads, Sunshine of Your Love , Jimi Hendrix Foxy Lady, Voodoo chile, Little Wing…T.Rex – Children of the RvolutionThe Beatles – Come Together, Get BackWho – My Generation……..SUPER !

Ale wracając do koncertu, PINESKA była supportem dla grupy STASZCZYK. Koncert rozpoczął się bardzo oryginalnie od … intro, podczas którego muzycy PINESKA, kolejno wchodzili na scenę; wpierw Adam za perkusję i nabijał rytm, w trakcie włączył się Wiktor na basie, wtórując nabijanemu rytmowi , dalej kontynuował Patryk solówkami na gitarze, a w finale dołączył się Szymon.
Potem „poszło” zgodnie z set listą:
– Skakanka,
– Konstrukcja,
– Skrzydła,
– Usta,
– Za darmo,
– Moja sprawa,
– Ostatni z mego pokolenia,
– Mało,
– Wspomnienie.
Generalnie stwierdzić trzeba, że chłopaki grają składnie, trzymając się odpowiedniej tonacji ( z tego co mi jest wiadome posiadają wykształcenie muzyczne, na różnym stopniu wtajemniczenia). Szymon ponadto dawał wstawki w zapowiedziach, niczym typowy frontman.

Po krótkiej przerwie, związanej z przeinstalowaniem się muzyków, na scenie pojawiła się grupa STASZCZYK. Tutaj rolę Frontmena przejął Tomasz Staszczyk, zapowiadając na wstępie, że jest również koninianinem, bo …. ma tutaj bliską Rodzinę. Hahahaha!!
Muzycy zaprezentowali dojrzalsze brzmienie od „młodzieży” z PINESKA, ale na to złożył się zapewne „piecyk” z Firmy RANDALL, no profesjonalna perkusja. Za set listę nie ponoszę odpowiedzialności, jako że sądzę Tomasz zapewne w repertuarze improwizował. Więc „leciało” po kolei:
– The disturbing,
a dalej utwory z promowanej płyty:
– You decided to go with me,
– Excited,
– Maybe too Coy,
kolejne utwory z innych wydawnictw;
– Now the Sun is Rising,
– Downtown yoo’ll meet me,
– One of my Turns,
– Still go On,
– Kiedy wierzę,
– Come Together
– The Only Chance,
– They say,
– Like a Gun,
– Cinnamon Girl,
– The love we Cannot Fight
na bisy były covery:
– Deep Purple – Smoke on the Water.
– Hendrix – Voodoo Chile,
– The Beatles – Come Together (ale, te covery na moją odpowiedzialnosć).

W sumie widownia w klubie, znacznie odmłodzona w porównaniu do poprzednich występów Prog-rock’a, reagowała żywiołowo.
Tradycyjnie już „pracowałem” kamerką i będzie z tego kolejny film.

Opracował : Ryszard Bazarnik
Zdjęcia : Grzegorz Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *