ŻURKOWSKI – 2022 – Kurz

1. Zmiennicy
2. Western (feat. Ørganek)
3. Demony
4. Zapach Pól
5. Cienie (feat. Swiernalis)
6. CTWK
7. W Twoich Myślach
8. ZBJ
9. Stoję Sam (feat. J. Soboń)
10. Ostatni Raz
11. Wynik Stresu
12. Outro

Rok wydania: 2022
Wydawca: Mystic Production
https://www.facebook.com/LukaszZurkowski

Formacja Żurkowski płytą „Kurz” dołączy do grona najważniejszych artystów rodzimej sceny muzycznej. Łukasz Żurkowski, lider grupy, stąpa delikatnie po śladach Tomasza Organka. Sposób nazwania zespołu jest śladem oczywistym choć może mniej istotnym, za to muzycznie obu panów łączy podobna myśl, biorąc pod uwagę ostatnie nagrania Organka i to już ślad ważny. Gitarowe granie z duża dawką elektroniki wrzuca płyty „Kurz” i „Na razie stoję, na razie patrzę” do tego samego zbioru wspólnego.  Jednomyślność pewnie sprawiła, że Oraganek zaśpiewał w utworze „Western”. Ważne wsparcie ale w tej, jak i w pozostałych piosenkach Łukasz Żurkowski ukazuje swoją silną osobowość jako muzyk i artystyczną wrażliwość jako tekściarz.

Brzmieniowo dominują mocne utwory, można by powiedzieć, że z punkowym pazurem. Trudno w tym zestawie doszukać się przeboju, który by zniewolił słuchacza melodią. Nie jest to zarzut bynajmniej, bo piosenki z płyty „Kurz” mają wszystko co jest potrzebne by odpowiednio wyeksponować  ich przekaz. W pierwszym utworze Łukasz Żurkowski definiuje docelowego odbiorcę : „mam 31 lat i wciąż stronię od ołtarzy…”  „…chodzę w pozaszywanych spodniach/ odnajduję się raczej w tych starych melodiach/ i wolałem kochać/ gdy miłość nie była modna…” Właśnie kryzys miłości i tolerancji oraz emocjonalna zadyszka  demoluje spokój dzisiejszego trzydziestolatka. Żurkowski na szczęście nie użala się nad nim lecz przegania jego demony, wykrzykując całe zło. Do tego nie trzeba melodii ale zbuntowanej muzyki.  I taki jest „Kurz”.

Jestem przekonany, że drugi album w historii grupy Żurkowski będzie dla niej przełomowy. Po pierwsze jest autentyczny i nikomu nie schlebia, za to swoją kontrą przyciąga. Po drugie doskonale trafia w swój czas, z jego treścią z pewnością będzie się identyfikować wielu podobnych wrażliwców.  I może wywołać podobne uczucia co u twórcy piosenek z albumu „Kurz” , bo jak powiedział Łukasz Żurkowski : „wlałem w tę płytę ogrom długo skrywanych emocji co dało mi poczucie ulgi”.

8/10
Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *