ZJEDNOCZONE SIŁY NATURY MECH – 2016 – Zjednoczone Siły Natury Mech

1. Marsz
2. Atlantis Suite
3. Dialog z niższych sfer
4. Guliwer
5. Antidotum
bonusy:
6. Ogród snów
7. Romantic blues
8. Atlantis Suite (live)

Rok wydania : 2016
Wydawca : GAD Records


Mało kto pamięta, że zespół Mech obracał się niegdyś w trajektoriach muzyki progresywnej. Przypomniała to niedawno, niezawodna w archeologicznych wykopaliskach muzycznych wytwórnia GAD Records.

Okres świetności Zjednoczonych Sił Natury Mech przypada na latach 1979-81. Bardzo szybko udało im się wówczas wyjść „z poziomu klubów studenckich na najwyższe sceny w Polsce” (jak można przeczytać w obszernej notce autorstwa Michała Wilczyńskiego). Nie przełożyło się to niestety na wydawnictwa muzyczne. Wydali jedynie debiutancki singiel. Dzięki archiwaliom, na które składają się: nagrania z jedynej sesji radiowej z sierpnia 1980 roku, utwory z debiutanckiego singla „Ogród snów” (tytułowy „Ogród Snów, plus instrumentalny „Romantic Blues”), oraz niepublikowana, koncertowa wersja utworu „Atlantis Suite”, to wydawnictwo mogło powstać. Materiał, został zremasterowany w studiu Roberta Millorda na Florydzie.

Cały archiwalny materiał niepozbawiony jest uroku. Magnum Opus, to jednak ta najbardziej rozbudowa kompozycja „Antlatis Suite”, zarówno w tej krótszej – niespełna 12 minutowej wersji, (zarejestrowanej dla Polskiego Radia), jak i tej nieco dłuższej, wyjątkowo unikatowej (koncertowej) – prawie 15 minut.

Nie tylko sama muzyka, również teksty są tutaj godne uwagi. Niby proste, pełne trafnych życiowych prawd („Guliwer”), ale również posiadające dużą dozę wrażliwości („Antlantis Suite”).

Po latach, możemy się przekonać o ogromnym potencjale tego materiału. Nie ulega wątpliwości, że przepełniony był on duchem progresywnych klasyków, głównie Yes i Genesis, ale nie tylko. Myślę że w tej muzyce można doszukać się również podobnej magii, którą posiadają wczesne płyty Camel, ale także pewnej przebojowość porównywalnej do muzyki Manfred Mann’s Earth Band. Muzyka Zjednoczonych Sił Natury, ma jednak swój własny niepowtarzalny charakter. Gdyby została zarejestrowana dzisiaj, pewnie brzmiałaby zupełnie inaczej? Może bardziej nowocześnie? Pewnie z bardziej wyrazistym gitarowym pazurem? Ale może to właśnie pozbawiłoby ją, tego niepowtarzalnego „coś” ?

„Gdzieś na dnie w morzu śpi
Dawny świat, dawny czas…”
(„Antlantis Suite”)


Jedno jest pewne. Po latach, ta na nowo odkryta dzięki firmie GAD Records muzyka, broni się!

„A jednak coś (a jednak coś)
Łagodnie gra i serce porusza
Poznajesz już (poznajesz już)
Jej sens i treść – to przecież muzyka”.
(„Antidotum”)


A czy obroni sie w wersji na żywo? Można będzie się o tym przekonać już niebawem. Fragment tekstu kompozycji „Dialog z niższych sfer” okazał się wyjątkowo wizjonerski!

„Wiem, że kiedyś przychodzi czas powrotu…”

Zjednoczone Siły Natury Mech wznowiły działalność koncertową. Ich najbliższa trasa koncertowa obejmuje 4 miasta: Rzeszów (3 listopada), Piekary Śląskie (4 listopada), Warszawa (5 listopada) i Bydgoszcz (6 listopada). I w taki właśnie sposób:
„W ciszy snu rodzi się
Nowa myśl, szczęścia śpiew…”
(„Antlantis Suite”)


Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *