YENISEI – 2019 – The Last Cruise

1. Libra
2. Kursk
3. Perseids
4. Long Way Home
5. Roads
6. There Was Nothing We Could Do

Rok wydania: 2019
Wydawca: Lynx Music
https://www.facebook.com/yeniseipostrock


Lynx Music, wydawca, który do tej pory kojarzył się niemal wyłącznie z progresywnymi rockiem i wszelkimi jego odcieniami zaczął otwierać się na nowe dźwięki! Najnowszym tego przykładem jest album post rockowej formacji YENISEI!

“The Last Cruise” to raptem sześć, trwających około 35 minut, instrumentalnych utworów utrzymanych w tradycyjnych post rockowych klimatach. Kolejne utwory przyjemnie sączą się z głośników nabierając dynamiki wraz z czasem trwania. W zasadzie każda kompozycja zbudowana jest w taki sposób – delikatnie na początku i dynamiczniej w końcówce. Patent ten jest sprawdzony w obranej przez kapelę konwencji i bardzo bezpieczny, ale powoduje tez, że muzyka staje się nieco zbyt przewidywalna. Nie brakuje tu jednak ładnych, bardzo „plastycznych” melodii. Zespół ma dryg do tworzenia niebanalnych dźwięków, które wybornie korespondują z grafikami umieszczonymi w książeczce. Dla przykładu, „Kursk” w połączeniu z fotografią okrętu podwodnego nabiera zupełnie nowego wymiaru i niemal czuje się atmosferę dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce przed laty (dźwięki imitujące sonar, wplecione w utwór wywołują ciarki).

Trzymam kciuki. YENISEI nagrali bardzo rzetelny, choć nieco zachowawczy album. Wierzę, ze stać ich na więcej a jeżeli w przyszłości nieco bardziej różnorodnej muzyce towarzyszyć będą równie znakomicie dobrane grafiki (spójrzcie na znakomita okładkę!) to jeszcze nieraz o nich usłyszymy!

7/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *