XPRESSIVE – 2021 – The Head II

Xpressive - The Head II

1. In The Dark
2. Animal
3. The Queen
4. Reborn
5. The Dusk
6. Endless Road
7. How Many Times
8. The Head II
9. Stand Up And Fight
10. Don’t Look Back
11. Fear

Rok wydania: 2021
Wydawca PMR Promotion
http://www.xpressive.pl/


Na swój kompaktowy debiut „The Head II” musiała czekać długie trzy lata. Niestety nie dożył tego fenomenalny gitarzysta zespołu Adam Wosz, który przegrał walkę z chorobą i zmarł jesienią 2020 roku. To ogromna strata dla polskiej sceny muzycznej, a jak dobry był w tym co robi znakomicie przypomina właśnie to wydawnictwo.

„The Head II” to anglojęzyczna wersja “The Head”, zmian jest tu jednak tak wiele, że chyba spokojnie możemy ją traktować jako osobne wydawnictwo. Poza innym językiem zmiana najbardziej rzucająca się w  oczy (a raczej uszy) to osoba wokalisty. Andrzeja Kwiatkowskiego (obecnie wokalista reaktywowanego Fatum) zastąpił Roman Kańtoch (możecie go kojarzyć z grupy Kruk) i zrobił to kapitalnie.

Jedenaście utworów, które trafiły na krążek to książkowy przykład tego jak grać prog metal nie popadając w przesadę, jak robić to  z polotem i przebojowością a jednocześnie zachować balans pomiędzy finezją a wpadającymi w ucho melodiami. Tu każdy utwór jest na swoim miejscu i nie ma mowy o jakiejkolwiek nudzie. Ultra przebojowy „Reborn” czy wspaniała ballada “Stand up and fight” to tylko wisienki tego tortu. Bo jak przejść obojętnie obok pulsującego basikiem „The Queen”, klimatycznego „The dusk” czy mocarnego „Fear”.

„The Head II” to album, który powinien przypaść do gustu zarówno  fanom zespołów pokroju Circus Maximus, ale i grupy Arena czy wspominanego Fatum. Muzyka prezentowana przez zespół  aż skrzy się pomysłami i mam nadzieję, że strata Adama Wosza zmobilizuje zespół do jeszcze cięższej pracy aby zaprezentować nowy album, z którego byłby dumny!

9/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *