1. Örökség
2. Szélhozó
3. Röghöz kötött
4. Öröklét
5. Piano Trio No.2 – Andante con moto (Franz Schubert cover)
Rok wydania: 2025
Wydawca: Filosofem Records
Węgierski duet WITCHER, w skład, którego wchodzą Gere Karola – syntezatory, wokal oraz Neubauer Roland – gitary, perkusja, wokal zaprezentował niedawno swój nowy, czwarty już album, zatytułowany „Öröklét”.
Podobnie, jak w przypadku wydawnictwa poprzedniego, które miałem przyjemność recenzować, mamy do czynienia z tzw. atmosferycznym black metalem. Muzyka wypełniająca krążek przesiąknięta jest melodiami i partiami klawiszy, które wiodą tu pierwszoplanową rolę. „Örökség” ujmuje wyjątkowo urokliwym motywem przewodnim, wokół którego budowany jest ten utwór. Jest niespiesznie, melancholijnie i nastrojowo. Można powiedzieć, że ta muzyka jest po prostu ładna! Nieco szybciej robi się w „Szélhozó” gdzie pojawia się perkusyjna naparzanka. „Röghöz kötött” to jednak znów powrót do klimatycznych, niemal filmowych klimatów z chwytliwą melodią i syntezatorowymi smyczkami. Melodia wręcz płynie z głośników i gdyby nie skrzeczący wokal to byłaby to muzyka wręcz relaksacyjna pełna nostalgii, jakiejś ulotności! Znakomicie wypada też tytułowy „Öröklét”, w którym pojawia się kobiecy głos kontrastujący z blackmetalowym skrzekiem wokalisty. Na koniec (co stało się tradycja WITCHER) mamy coś z klasyki i tym razem jest to „Piano Trio No. 2 – Andante con moto” Franza Schuberta.
Dużo tu podniosłego grania na granicy black metalu i muzyki ilustracyjnej. Gere Karola ma niezwykły dar do tworzenia subtelnych i wpadających w ucho melodii, które po prostu ujmują słuchacza. Bardzo dobry album polecam wszystkim, którzy nigdy black metalu nie słuchali i się go boją uważając, że to wyłącznie galopady ku czci rogatego… gwarantuję sporo przyjemnych doznań…
8/10
Piotr Michalski
















































