WITCH CROSS – 2013 – Axe To Grind

1. March of the Vikings
2. Demon in the Mirror
3. Ride With the Wind
4. Metal Nation
5. Awakening-Pandoras Box
6. Axe to Grind
7. Bird of Prey
8. Lost Without Warning
9. Parl of the Machine
10. Chelsea 100
11. Beyond the Veil

Rok wydania: 2013
Wydawca: Hells Headbangers
http://www.witchcross.dk


Dziwna sprawa z tym duńskim zespołem (obecnie wspomaganym zaciągiem z Wysp Brytyjskich). Debiutowali w czasach świetności NWOBHM, ale zdołali wówczas nagrać tylko jeden pełnowymiarowy album, przeżyli sporo zawirowań personalnych, po czym rozpadli się. Na dobre powrócili do muzycznego showbusinessu dopiero w XXI wieku, najpierw na koncerty, a teraz wypuścili na rynek świeży materiał studyjny.

Zatrzymam się jeszcze na chwilę przy wspomnianym wyżej wyspiarskim wsparciu. Otóż trójka muzyków oryginalnego składu Witch Cross zaprosiła do współpracy Kevina Moore’a, wokalistę znanego z działalności w formacji Oliver/Dawson Saxon. Moim skromnym zdaniem panowie zapędzili się trochę tym posunięciem w kozi róg. Nie zdziwi zapewne nikogo fakt, jeśli napiszę, że facet frazuje niczym Biff Byford, a po licho kolejny Saxon, skoro oryginał trzyma się znakomicie? Inna sprawa, że Witch Cross brzmi dziś bardziej oldskulowo niż sławni Angole na swoich produkcjach. Czas zatrzymał się dla nich na „Denim&Leather”…

Oprócz Saxon słychać na tym albumie również fascynacje Judas Priest z początku dekady lat osiemdziesiątych. A w najbardziej epickim na płycie „Bird Of Prey” pobrzmiewa klasyczne „ajronowanie”. Ten utwór zawiera w sobie polski akcent: Moore’a wspomaga wokalnie Marta Gabriel z Crystal Viper.

Oryginalności na „Axe To Grind” tyle co finezji w grze polskiej reprezentacji piłkarskiej, ale płyta broni się czym innym: fajnymi kompozycjami, chwytliwymi refrenami, porządnym warsztatem, no i przede wszystkim bije z tych 9 kawałków (pierwszy i jedenasty to instrumentalne miniaturki) prawdziwa radość ze wspólnego muzykowania. Starsi panowie, a wciąż metal im w duszy gra!

7/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *