WILSON, RAY – 2003 – Change

1. Intro
2. Goodbye Baby Blue
3. Change
4. Along The Way
5. Yesterday
6. Beach
7. Cry If You Want To
8. Beautiful Child
9. She Fades Away
10. I Look For You There
11. Believe
12. Another Day
13. The Last Horizon

Dodatkowo w edycji specjalnej:

14. Gouranga
15. Dark
16. Cool Water

Rok Wydania: 2003
Wydawca: Inside Out


„Change” jest pierwszym studyjnym albumem Raya Wilsona. Po sukcesie krążka „Unplugged” podbudowany zarówno psychicznie jak i finansowo Ray zaszył się w studiu i stworzył bardzo udaną i chyba najprzyjemniejszą jak dotychczas w odsłuchu płytę w swojej karierze, opartą głównie na bardzo przyjemnych dla ucha balladach w których Wilson swoim lekko chrapliwym głosem sprawdza się doskonale. Tytuł „Change” doskonale oddaje to co wydarzyło się na tej płycie. Porównując ją do płyty „The Mind’s Eye” nagranej pod szyldem Stiltskin utwory są dużo bogatsze w brzmieniu, pojawiają się skrzypce, akordeon, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe, organy Hammonda a nawet klarnet. Wszystko to doskonale zgrane ze sobą okraszone dużą ilością dźwięków gitar zarówno akustycznej jak i elektrycznej a na deser do tego cudowny głos Amandy Lyon w chórkach.
Po spokojnym „Intro” dźwięki gitary akustycznej wprowadzają nas w piękny balladowy nastrój utworu „Goodbye Baby Blue” w którym świetnie połączono muzykę skrzypiec przeplatając ją solówkami na gitarze elektrycznej. Po nim kolejny spokojny i uroczy kawałek „Change” z Amandą uzupełniającą wokal Raya co daje wspaniały efekt. „Along The Way” to już trochę żywszy utwór zagrany głównie na gitarze akustycznej wkomponowanej w tło skrzypiec. Następnie możemy odsłuchać lekko „westernowego” w klimacie „Yesterday” w którym to dość oryginalnie pobrzmiewa akordeon. Odgłosy dzieci bawiących się na plaży wprowadzają nas w spokojny, prowadzony głównie przez pianino utwór „Beach”. Po nim robi się na płycie troszkę żywiej za sprawą dwóch utworów w których prym wiedzie znowu gitara Raya „Cry If You Want To” oraz „Beautiful Child” do którego dołożono także brzmienie akordeonu. W kolejną balladę „She Fades Away” wprowadza nas początkowo sama gitara akustyczna do której później dołącza cudowny dźwięk organów Hammonda wraz ze skrzypcami i całą resztą sekcji rytmicznej. „I Look For You There” to zdecydowanie najsmutniejszy utwór na tej płycie ale na szczęście trwa tylko niecałą minutę. Po nim ostre dźwięki harmonijki ustnej i gitary akustycznej rozpoczynają dużo bardziej wesoły i żywszy utwór „Believe”, po nim kolejne połączenie gitary akustycznej, organów Hammonda i akordeonu w kawałku „Another Day”. Całość kończy bardzo nastrojowy w klimacie „The Last Horizon”. Instrumentalne dzieło, które doskonale wycisza cały album. Jako bonus dołożono jeszcze trzy utwory. Mocny w brzmieniu „Gouranga” z mocno prowadzonym basem, spokojniejszy, momentami nawet lekko psychodelicznie brzmiący „Dark” oraz „Cool Water” wykonany głównie na pianinie z intrygującą solówką na klarnecie.
Gorąco polecam tę płytę. I to nie tylko fanom Raya Wilsona. Jest na niej zestawienie utworów, które z pewnością wprowadzą Was w bardzo dobry nastrój.

9/10

Irek Dudziński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *