VENDETTA – 2012 – „World Under Fire”

1. Convergence 0:35
2. Halo in Black 4:00
3. Machtpolitik 4:25
4. Veil of Empathy 4:46
5. Blast Radius 5:25
6. Lords of Chaos 4:36
7. Fragmented Reality 4:16
8. The Ghost Inside 5:00
9. All Your Setting Suns 7:10
10. We are Legion 3:56

Rok wydania: 2012
Wydawca: Lion Music
http://www.vendetta-theband.com/


Dość przyjemny album prezentuje nam ekipa Edwarda Boxa. Na najnowszym krążku VENDETTA, mamy do czynienia z czystym, aczkolwiek nowocześnie wyprodukowanym heavy metalem. Uwagę przykuwa tak produkcja albumu, jak i charakterystyczne riffy – jest to płyta zdecydowanie gitarowa. Jednak nacisk na riffy i solówki jest dość okiełznany przez wokalizy, które nie pozostają w tyle – a co ważniejsze nie są tu jedynie dodatkiem.
Podkreślam, że mamy do czynienia z albumem regularnym, bowiem mimo, że Vendetta traktowana jest przez wielu jako projekt Edwarda, w istocie jest prawdziwym zespołem.

To co jest charakterystyczne dla tego albumu, to nacisk na gitary rytmiczne. Riffy brzmią tu fenomenalnie. Nawet gitarowe solówki i smaczki w tle schodzą na dalszy plan przy sposobie w jaki Box prowadzi każdy kolejny utwór.
Album jako całość pozostaje w pamięci jako rzecz warta uwagi. Paradoksalnie – każdy utwór, którego słuchamy wydaje się mocnym punktem krążka, jednak po zakończeniu obcowania z płytą w pamięci pozostaje niewiele.
To taki paradoks chyba – po prostu „World Under Fire” odbiera się jako całość. Trudno powiedzieć czy fakt że album jest wypełniony po brzegi porządną i wyrównaną dawką muzyki, nie działa na jego niekorzyść. Przydałby się tu jakiś akcent pieczętujący wrażenie i będący przyczynkiem do sukcesu.
Wyróżniają się zaledwie akcenty, tu chórek, tam klawiszowy motyw, gdzie indziej akustyk zagrany momencik, ale to jedynie smaczki.

Mamy zatem płytę, którą będziemy wspominać z aprobatą i potakiwaniem głową, ale czy wskażemy punkty dla których warto do płyty wracać? Dla mnie wyróżniającym się punktem jest najdłuższy i chyba najbardziej melodyjny „All Your Setting Suns”, ale wydaje mi się, że zdania w przypadku tak równej płyty mogą być podzielone.

7/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz