V/A – 2021 – ProgMetalRock Compilation

PMR-compilation

CD 1:  Maestrick, Pyramid Theorem, Glasswork, Artyfiction, Alhena,
Division By Zero, Koronus, Days Of Ashes, Bright Ophidia, Mechanism,
Art Of Illusion

CD 2:  Distant Dream, Kingcrow, Pinn Dropp, Structural Disorder,
Here On Earth, Fughu, Avandra, Metafox, PreHistoric Animals,
AnVision, Threshold

Rok wydania: 2021
Wydawca: Prog Metal Rock Promotion
https://progmetalrock.pl


Pamiętam lata 90-e. Internet raczkował i był dobrem luksusowym a źródłem wiedzy o muzyce były głównie czasopisma, koledzy i MTV (tak, kiedyś MTV to było coś – pamiętacie jeszcze Headbangers Ball?). To właśnie wtedy do gazet zaczęto dodawać płyty CD z kompilacjami a te, które pojawiały się w Morbid Noizz czy Thrash’em All ukształtowały muzycznie całe pokolenie metalowców. Kolejne lata były już mniej przychylne tego typu  wydawnictwom. Internet rozwijał się w szalonym tempie i pomału traciły one swoją rację bytu i sens istnienia czyli walory poznawcze…

Rok 2021 przyniósł jednak wydawnictwo, po które sięgnąć trzeba! „ProgMetalRock Compilation” to dwupłytowy album będący jednocześnie debiutem nowego wydawnictwa, firmy Prog Metal Rock Promotion. Na składance znalazły się aż 22 utwory i muszę przyznać, że ich dobór to strzał w dziesiątkę. Są więc kompozycje progmetalowe, swoje miejsce ma też progresywny rock ale i pojawiają się post rockowe dźwięki.

Zespoły, których utwory znalazły się na tej składane podzieliłbym na trzy grupy. Pierwsza z nich to grupa… jednozespołowa którą w całości wypełnia THRESHOLD czyli największa marka w tym zestawieniu! Brawa dla wydawcy, że udało mu się doprowadzić do tego, iż tak zacna formacja wieńczy wydawnictwo. Grupa druga to starzy znajomi, czyli zespoły, które znam i cenię np. Division by Zero, Bright Ophidia, Mechanism, Art of Illusion, Here on Earth czy AnVision. Ostatnia, trzecia grupa to grupa najważniejsza na takich wydawnictwach! To moje prywatne odkrycia! Tak jak w przypadku wspominanych we wstępie składankach, dodawanych do czasopism, tak i tutaj mamy zespoły, których nie znałem, bądź znalem tylko z nazwy a po wysłuchaniu utworów tu umieszczonych wiem, że chcę więcej! Bez wątpienia są nimi Maestrick z fantastycznym klimatem przywodzącym na myśl „Pepper’s Ghost” grupy Arena, progmetalowe Pyramid Theorem i Koronus (debiutancki album ukazał się również nakładem Prog Metal Rock Promotion) oraz rodzima Alhena! Tych ostatnich znałem tylko z nazwy a po tym co usłyszałem w postaci „Golden Lie” aż usiadłem z wrażenia!

Pozostali wykonawcy prezentują równie wysoki poziom i przyznaję, że obie płyty dość regularnie wędrują do odtwarzacza. ProgMetalRock Compilation to mus dla kolekcjonerów, bo gwarantuję, że te dwie płyty doprowadza do tego, iż zaczniecie poszukiwania wydawnictw zespołów, które tu usłyszycie!

Piotr Michalski

1 thought on “V/A – 2021 – ProgMetalRock Compilation

  1. Potwierdzam! Wybór kawałków świetny. Moim największym odkryciem jest Koronus, bie mogę się pozbierać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *