TREETOPS- 2009 – Secret Town

1. April
2. 4:00 rano
3. Bez Śladu
4. Grojec
5. Crossroads
6. Echo
7. Escape
8. Crash

Rok Wydania: 2009
Wydanie Własne
Secret Town grupy Treetops, jest jednym z tych instrumentalnych albumów, któremu nic nie brakuje. Mimo tego że muzyka jest wykonywana przez trio nie mamy tu do czynienia z ascezą aranżacyjną, czy surowym brzmieniem. Wszystkie utwory brzmią ciepło i soczyście.
Treetops prezentuje nam instrumentalnego rocka, a jak sami twierdzą art rocka. Moim zdaniem jednak ich muzyka nie powinna być szufladkowana, zawiera bowiem patenty znane zarówno z muzyki progresywnej, ale i przywodzi na myśl płyty wirtuozów gitarowych (kłaniają się Satriani czy Vai). W instrumentalnym rocku na pierwszy plan, co tu ukrywać, zawsze wychodzą gitarzyści. Podobać może się, to że nawet mimo wielokrotnego korzystania z pewnych technik gry, utwory nie są do siebie podobne, ba – każdy z nich dość łatwo zapada w pamięć. Gitara dzięki temu, że fantastycznie dobrano brzmienia, brzmi kiedy trzeba zdecydowanie, a kiedy wymaga tego utwór, czysto, przejrzyście i przestrzennie… no, może w kilku przypadkach kiedy tempo zostaje podkręcone przydało by się bardziej sfuzowane brzmienie i trochę więcej pazura. Ale być może to subiektywne odczucie.
Oczywiście jak to w trio bywa sekcja rytmiczna nie tylko nabija rytm czy stanowi tło. Ciepły, bardzo dobrze nagłośniony bas często zastępuje nam gitarę rytmiczną, a brzmienie perkusji i same wybijane rytmy są podporządkowane utworom. W tej materii właśnie zabrakło mi nieco nieszablonowego podejścia. Szkoda, że i perkusista nie dostał na albumie swoich przysłowiowych dwóch minut, aby zachwycić nas jakimś ciekawym solo.

Ciekawie prezentuje się także szata graficzna albumu. Mimo to, że są to jedynie kontury, okładkę zdobi dość udany obraz miasta z elementami instrumentów muzycznych – okładka wydaje się ilustrować muzykę zawartą na płycie idealnie.

Secret Town jest jednym z tych albumów, których nie trzeba odkładać w zakamarki półki z płytami – uwierzcie mi, wystarczy, że posłuchacie tego albumu jeden raz, a będziecie do niego mieli ochotę wracać wielokrotnie. I uwaga ta jest skierowana nie tylko do fanów muzyki instrumentalnej. Treetops przygotował bowiem materiał, który powinien przypaść do gustu każdemu fanowi gitary.

9/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *