TRAUMHAUS – 2008/2014 – Die Andere Seite

1. Die andere Seite (Part 1) (10:17)
2. Hinaus (10:07)
3. Kein Zurck (10:27)
4. Die andere Seite (Part 2) (7:08)
5. Zwiespalt (7:28)
6. Bleibe hier (6:57)
7. Die andere Seite (Part 3) (10:41)
Bonus tracks
8. Zur Andersen Seite (piano+vocal version 2009)
9. The Secrets (English focal band version 2014)

Rok wydania: 2008/2014
Wydawca: Progressive Promotion Records
http://www.traumhaus-music.de/


Zeszłoroczną jesień umilała mi muzyka niemieckiej formacji Traumhaus (http://www.rockarea.eu/articles.php?article_id=3383), a dzięki Progressive Promotion Records, będzie umilała mi również w tegoroczne lato, bo właśnie nakładem tejże wytwórni ukazały się wcześniejsze, muzyczne dokonania niemieckich prog-rockowców .

Płyta „Die Andere Seite” jest drugą płytą w dyskografii zespołu, ukazała się pierwotnie w 2008 roku. Kompozycje otrzymały nowy szlif, zostały na nowo zmiksowane i zremasterowane. Porównując aktualny skład zespołu i ten biorący udział w powstaniu tego albumu, jego trzon stanowili również jego mózg – klawiszowiec i wokalista Alexander Weyland oraz gitarzysta Tobias Hampl, tak więc różnice w składzie dotyczą jedynie sekcji rytmicznej (tutaj Hans Jrg Schmitz- perkusja i Jordan H. Gazall –bas). Mimo tej różnicy w składzie, muzyka przynosi ten sam rodzaj emocji, co najnowszy recenzowany przeze mnie album zespołu.

Kiedy już przywykniemy do wokaliz w języku niemieckim, co w przypadku twardości tego języka, w zderzeniu z delikatnym obliczem muzyki progresywnej wydawałoby się sprawą trudną do pogodzenia (w rzeczywistości okazuje się jednak, że wcale tak nie jest), czeka nas prawdziwa muzyczna uczta. Zespół Traumhaus to bogactwo przepięknych, rozbudowanych muzycznych klimatów, podpartych świetnym warsztatem instrumentalnym i znakomitym brzmieniem. Nie mogę się tutaj oprzeć, aby określić ich mianem niemieckiego Spock’s Bearda. Oczywiście nie jest to, w żadnym przypadku jakaś muzyczna kalka amerykańskich, progresywnych potentatów, ale daje nam w przybliżeniu wizję, w jakich klimatach będziemy się obracać. Traumhaus umie również zagrać z prawdziwie prog metalowym pazurem, jakiego nie powstydziłaby się formacja Dream Theater („Kein Zurck”, „Zwiespalt”, „Die andere Seite Part 3″). Spośród 7 kompozycji, motyw przewodni stanowi kompozycja tytułowa „Die andere Seite”, występująca tutaj w trzech odsłonach (Part1-3).

Nowa wersja albumu posiada dwie kompozycje bonusowe: “Zur Andersen Seite” (piano+vocal version 2009), oraz „The Secrets”. Ta druga pewnie zaspokoi ciekawość, wszystkich pragnących wiedzieć, jakby brzmiał Traumhaus w języku angielskim. Jest to bowiem angielskojęzyczna wersja kompozycji „Das Geheinis Teil 2”, którą można w wersji oryginalnej znaleźć na najnowszym albumie zespołu.

8,5/10

Marek Toma


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *