TRANSATLANTIC – 2010 – Whirld Tour 2010 – Live From Shepherd

DVD 1
1. The Whirlwind
2. All Of The Above
3. We All Need Some Light
4. DuelWith The Devil

DVD2
5. Bridge Across Forever
6. Stranger In Your Soul

Documentary
Band Interview
Bonus Track: The Return Of The Giant Hogweed

Rok wydania: 2010
Wydawca: Inside Out


Jednym z ważniejszych tegorocznych wydarzeń koncertowych był dla mnie z pewnością występ Transatlantic w poznańskiej Arenie. Dowodem na to, że nie tylko ja tak uważam, są komentarze pod relacją która ukazała się na łamach Rock Area: „To był magiczny koncert. Kto na nim nie był, ma czego żałować. Takie koncerty pozostają na zawsze w pamięci…”. Cieszy więc fakt, że dzięki firmie INSIDE OUT ukazała się pamiątka z ich tegorocznego tourne, w postaci wydawnictwa DVD.

Zarejestrowany na potrzeby DVD koncert miał miejsce w londyńskiej Sheperd’s Bush Empire. Co ważne obydwa koncerty dzielił krótki od siebie odstęp czasu. W Poznaniu zespół gościł 6 maja, natomiast w Londynie 21 maja tego roku. Ci sami byli oczywiście bohaterowie tych wydarzeń, zacne jeżeli chodzi o muzykę progresywną postaci: Roine Stolt, Pete Trewavas, Neal Morse, Mike Portnoy i Daniel Gildenlow (nie muszę chyba przedstawiać z jakimi muzycznymi zjawiskami należy połączyć te nazwiska). Dokładnie taki sam był repertuar obydwu koncertów. Najważniejsze jednak jest to, że takie same silne emocje wzbudza odbieranie muzyki oglądając niniejsze DVD jaki wzbudzał jej odbiór na żywo! Tylko arena, na której uwieczniony został ich koncert nie jest tą poznańską Areną.
Dla porównania, londyńska sala wydaje się zdecydowanie mniejsza od tej poznańskiej. Kształt Shepherd’s Bush Empire przypomina nieco katowicki Teatr Wyspiańskiego (miejsce przed sceną pozbawione jest jednak foteli, naprzeciw sceny znajdują się podobne rzędy balkonów). Notabene nie miałbym nic przeciwko temu aby Transatlantic zagrał jeszcze raz w Polsce, chociażby w tym miejscu.

Jeśli ktoś nie był w Poznaniu, spieszę z informacja jak zbudowany był repertuar. Koncert podzielić można na trzy zasadnicze części. W części pierwszej zabrzmiała w całości tytułowa, 80-cio minutowa suita „Whirlwind” z ich najnowszego albumu. Druga cześć składała się z trzech wcześniejszych kompozycji: „All Of The Above” i „We All Need ome Light” z płyty „SMPTE” oraz „Duel With The Devil” z „Bridge Across Forever”. Na bis zabrzmiały natomiast: „Bridge Across Forever” oraz „Stranger In Your Soul” („Bridge Across Forever”). Słodki Panie!!! Co się działo podczas tego bisu! Jednak może nie zdradzę (opowiadając o dobrym filmie, nie zdradza się jego końcówki), z pewnością oglądając będziecie zdumieni i przyjemnie zaskoczeni.;)

Jak na solidne wydawnictwo DVD przystało, nie mogło obejść się bez materiałów dodatkowych: wywiad z fanami zespołu sprzed wejścia do londyńskiego klubu, sceny zza koncertowych kulis, rozmowy z muzykami podczas trasy. Dostajemy jeszcze fascynujący bonusowy kawałek: „The Return Of The Giant Hogweed” z repertuaru Genesis, z gościnnym udziałem samego Steve Hacketta, zarejestrowany podczas festiwalu „Hitgh Voltge” również w Londynie.

Naprawdę warto mieć ten koncert w swojej domowej kolekcji, myślę że można by zasugerować coś świętemu Mikołajowi 😉

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *