TOTENMESSE – 2018 – To

1. Pusty dzwon
2. Istne gówno duszą cuchnie
3. Zamarzło
4.21st Century Schizoid Man
5. Kaiser Tot
6. Łuna
7. Cienie wzbijane palcami
8. To

Rok wydania: 2018
Wydawca: Pagan Records
https://www.facebook.com/Totenmesse/

Polska szkoła black metalu (bo chyba możemy już mówić o taki zjawisku) ma się świetnie! Właśnie wypluła kolejną porcję jadu a to za sprawą debiutanckiego krążka grupy Totenmesse. Zespól, który ma personalne koneksje z docenianą Odrazą zafundował słuchaczom „To” czyli bezkompromisową jazdę dla twardzieli.

Już otwierający wydawnictwo „Pusty dzwon” funduje czyste piekło i dźwiękowy huragan. Stopy bezlitośne atakują wnętrzności a opętany wokal dopełnia całości! Co ciekawe nie jest to rąbanka dla samej rąbanki – to bardzo przemyślana muzyka i to ze szczyptą dyskretnej melodyki (to także cecha kolejnych utworów). Zespół nie bierze jeńców i albo się ten krążek pokocha albo znienawidzi. Ogromne wrażenie robią przewściekłe wokalizy. Teksty, choć „śpiewane” w naszym ojczystym języku, są w większości nie do zrozumienie i trzeba się w tym celu posiłkować książeczką…. Jak się później okazuje zespół wykorzystał np. fragment z twórczości Juliusza Słowackiego i Władysława Broniewskiego. Na płycie królują ciężkie gitary i szybkie fragmenty przeplatane od czasu do czasu, pozwalającymi odetchnąć nieco wolniejszymi fragmentami. Totalnym odlotem jest zamykający całość, tytułowy „To”, który we wstępie przywodzi na myśl klimaty rodem z horroru o tajemniczych obrzędach by przeistoczyć się w niemal psychodeliczne black/death metalowe odloty.

Nie jest to płyta łatwa, to kawał konkretnego uderzenia, płyta, która nie „wchodzi” od razu, ale trzeba przyznać, że to kawał solidnego łojenia. Na koniec słów kilka o intrygującej szacie graficznej. Okładka to kolejny przykład wspominanej „polskiej szkoły”. Nie ma diabłów, odwróconych krzyży itp., jest za to tajemnicza grafika, która wpisuje się w obraz tej pełnej tajemnic muzyki…

8/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *