TIDES FROM NEBULA – 2013 – Eternal Movement

1. Laughter Of Gods
2. Only With Presence
3. Satori
4. Emptiness Of Yours And Mine
5. Hollow Lights (Album Version)
6. Now Run
7. Let It Out, Let It Flow, Let It Fly
8. Up From Eden

Rok wydania: 2013
Wydawca: Mystic Production
http://www.tidesfromnebula.com/Na początek muszę się uderzyć (i to mocno) w pierś. Do tej pory Tides From Nebula było dla mnie jedynie nazwą, a „Eternal Movement” to mój pierwszy kontakt z tą coraz bardziej zauważalną post rockową formacją.

Najnowsza pozycja grupy to osiem niezwykłych, instrumentalnych kompozycji. Panowie jak mało kto malują dźwiękiem. Nuty układają się w głowie słuchacza w obrazy i tworzą razem wspaniałą całość. Chwilami nostalgiczną, gdzie indziej marzycielską. Są fragmenty, które wzbudzą lęk ale i takie wywołujące na twarzy uśmiech. Jestem oczarowany tym co tu usłyszałem. Wspaniale budowany jest klimat poszczególnych utworów, gdzie każdy dźwięk odgrywa kluczową rolę, Nie ma niepotrzebnych motywów, nie ma uczucia przesytu, wszystko podane jest w idealnych proporcjach. Ostatni raz tak obrazową muzykę słyszałem przy okazji dokonań formacji Lebowski i choć obydwa zespołu obracają się w nieco innych rejonach muzycznych (choć oba są równie wspaniałe) to obydwa prezentują Światowy poziom (choć w tych przypadkach to zespoły z tzw. „Świata” mogą się uczyć).

Czym jednak byłaby i najwspanialsza muzyka gdyby album źle brzmiał Tides From Nebula zadbali i o ten istotny szczegół. Produkcją „Eternal Movement” zajął się norweski producent Christer-André Cederberg mający na swoim koncie współpracę z takimi tuzami klimatycznego grania jak Anathema czy formacjami In the Woods, Tristania czy Circus Maximus. Producent wycisnął z materiału ile się da a płyta brzmi świeżo i naturalnie. Nie jest przesadnie surowa ale i „przeprodukowana” – brzmi po prostu pięknie!

Zwolennicy klimatycznego grania powinni po ten krążek sięgnąć bez chwili zawahania. Muzyka zawarta na tym krążku to kilkadziesiąt minut nastrojowych i „pastelowych”dźwięków kierowanych właśnie do Was!. Majstersztyk!

9,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *