THRILOS – 2016 – Kingdom Of Dream

1. Kingdom Of Dream 17:49
2. Short Jazzing Expression 3:12
3. March Of A Dying Beauty 4:37
4. Waves 7:49
5. Source Of Confusion 7:22
6. Strange Images 10:44
7. Closed Within 6:06

Rok wydania: 2016
Wydawca: Lynx Music


Nie pozostaje nic innego niż przytoczyć tutaj utarty slogan – „lepiej późno niż wcale”.

Genezą zespół sięga bowiem 1995 roku. Był to więc okres, kiedy na polskim rynku progresywnym brylowały formacje Quidam, Albion, czy Abraxas. Młodzi muzycy: Stanisław Sroka (gitara), Adam Berda (gitara śpiew), Marcin Tomaszewski (bas), założyli zespół „Hands”. Niebawem dołączyli do nich pozostali członkowie: Dariusz Plachetka (klawisze), Karol Papała (perkusja) oraz panie: Katarzyna Sroka (skrzypce, altówka) i Barbara Głowoc (flet). Jednym z sukcesów formacji było wygranie Lokalnego Przeglądu rockowego „Garażówka 96”. Powoli w Miejskim Domu Kultury w Rudzie Śląskiej, rodził sie materiał na debiutancką płytę. Miała ją wydać prężnie działająca wówczas, specjalizująca się w muzyce progresywnej, wytwórnia Ars Mundi, która to zaproponowała zmianę nazwy zespołu, właśnie na Thrilos (z greckiego – legenda). Nagrania rozpoczęły sie pod koniec 1997 w studiu „Radioaktywni”, w Częstochowie. Niestety los okazał się okrutny. Płyta ostatecznie się nie ukazała, a zespół w końcu się rozwiązał. Materiał ten został więc zahibernowany na okres 20 lat. I właśnie teraz, a dokładnie 29 marca, dzięki krakowskiemu Lynx-owi został wskrzeszony do życia. Paradoksalnie nazwa wymyślona, przez byłą wytwórnię, wytwórnię, która bardzo okrutnie obeszła się z tym materiałem, okazała się okrutnie prawdziwa – Thrilos to już niestety Legenda. Legenda, którą możemy na szczęście dzisiaj poznać.

Poznawanie tej śląskiej progresywnej legendy, przyjemnie rozpocząć, od tej najstarszej, a zarazem najdłuższej, niespełna 18 minutowej kompozycji tytułowej -„ Kingdom Of Dream”. Najwięcej przyjemności w jej odbiorze, będą mieli zwolennicy muzyki wyżej wymienionych formacji: Quidam czy Albion. Zwłaszcza Quidam z okresu, kiedy w zespole śpiewała Emilia Derkowska. Podobny rodzaj emocji: piękne pastelowe klimaty, które kreują gitary i klawisze, łącząc się z subtelnością, a to fletu, a to skrzypiec. Właśnie dzięki takim nastrojowym partiom fletu, musi przemknąć nam przez myśl, piękno muzyki Camel. Delikatny wokal Adama Berdy, jest bez wątpienia istotnym elementem jeżeli chodzi o całość, ale siła oddziaływania tej muzyki wiążę się przede wszystkim z instrumentalnym bogactwem. Drugi na płycie, „Short Jazzing Expression”, jest z kolei jej najkrótszym fragmentem. Już sam tytuł sugeruje, że posiada on pewne jazzowe smaczki. Chociaż skrzypce brzmią tutaj zdecydowanie bardziej progresywnie (jakby w stylu muzyki Believe). Flażoletowy wstęp i piękne gitarowe solówki wzbogacone fletowymi i skrzypcowymi elementami, stanowią o magii „March Of A Dying Beauty”. Bardziej folkowy „Waves”, ale również kilka innych fragmentów świadczą o tym, że członkom zespołu nie obca była również muzyka Andreasa Vollenweidera, a także Mike Oldfielda. Instrumentalne „Source Of Confusion”, rozpoczyna się nostalgicznym szumem morskich fal. Potem dochodzi delikatne brzmienie skrzypiec i soczysty klarowny dźwięk perkusyjnych talerzy. W tej kompozycji ważna role pełnią klawisze. Wkradło się tutaj dużo więcej jazzowych smaczków, niż we wspomnianym „Short Jazzing Expression”. Brzmi to nawet nieco Karmazynowo. Druga pod względem długości, 10 minutowa „Strange Images”, jest jednym z najbardziej delikatnych fragmentów, tej notabene, w całości bardzo subtelnej muzycznie płyty. Tutaj chyba najbardziej odnajduje się wokal Adama Berdy . Jeszcze na zakończenie nieco folkowe „Close Within”. Kto uwielbia chociażby płytę „Harbour Of Teares” Camela, z pewnością nie przestanie na jednokrotnym odtworzeniu tego materiału.

Mimo rzeczywistego wieku, Kingdom Of Dream brzmi wyjątkowo świeżo. Duża w tym zasługa de-hibernacyjnym zdolnościom Lynxa, a także masteringowym zabiegom Macieja Stacha.

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *