THIS WILL DESTROY YOU – 2011 – Tunnel Blanket

1. Little Smoke
2. Glass Realms
3. Communal Blood
4. Reprise
5. Killed the Lord, Left for the New World
6. Osario
7. Black Dunes
8. Powdered Hand

Rok wydania: 2011
Wydawca: Monoterme
http://www.myspace.com/thiswilldestroyyou


Otworzył oczy, po czym z miejsca padł na kolana. Został przytłoczony wszechogarniającą pustką. Wiedział, że to ponad jego siły. Odtąd każda sekunda stała się koszmarem. Łzy bezkarnie zaczęły opuszczać jego szklane oczy, wyrzucając wszystkie emocje i uczucia na zewnątrz. Wszystko, co pojawiło się wokół stało się szare, choć i szary kolor byłby tutaj zbyt kolorowym określeniem. Bezbarwna rozpacz, kompletny brak nadziei na odwrócenie losu i bezradność w dążeniu do szczęścia. Doznania nie do zniesienia. Żaden człowiek nigdy nie powinien poznać tak apokaliptycznego bólu i cierpienia. Gdzieś w oddali można usłyszeć ludzki głos. Krzyk. Krzyk jakby z prosto rozdartego serca, krzyk z prosto wylanej duszy. Głos końca świata. Ale to nie jest koniec ludzkości. To coś znacznie bardziej osobistego. To personalny koniec świata, pękająca rzeczywistość, personalna apokalipsa. Brak siły na pogodzenie się z beznadziejnością sytuacyjnego okrucieństwa, a zarazem brak siły na powstanie. Brak wiary, nadziei, szans na walkę. W końcu zabrakło sił by krzyczeć, klęczeć i konać. Nikt mu nie pomógł. Padł z kolan na twarz i zasnął.

To moje odczucia przy słuchaniu kawałka zatytułowanego „Little Smoke”. No cóż. Fantastyczny otwieracz, ale to, że This Will Destroy You potrafią cudownie otworzyć album, udowodnili już na debiucie. W końcu tam za opener posłużył „A Three Legged Workhorse”, po przesłuchaniu którego zawsze miałem nieodpartą chęć rzucenia się pod pociąg. Tym razem jest podobnie.

Każda kompozycja jest na swój sposób strzałem w serce, czy raczej niczym podcinanie sobie samemu żył, więc nie powinno się takiej muzyki chyba nadużywać. A muzyka to jest przez duże „M”, i nie chodzi mi tutaj wcale o poziom artystyczny, ale o sam fakt, że słów żadnych przecież w tym przypadku nie usłyszymy. This Will Destroy You jest bowiem formacją instrumentalistów.

„Tunnel Blanket” to tytuł, który znany już był w zeszłym roku, ale poczekać nam troszkę na niego przyszło, gdyż wydany został dopiero w maju roku bieżącego. Warto było jednak czekać, a po drodze otrzymaliśmy również zeszłoroczną EPkę „Moving on the Edges of Things”. Najnowsze dokonanie This Will Destroy You jest jednak rzeczą drastycznie przygnębiającą, wciągającą w jakąś dziwną obojętność, na swój sposób mroczną i ambientową. Bardzo mocny album, jeden z lepszych jakie w tym roku słyszałem.

Po wysłuchaniu płyty „Tunnel Blanket” przez jakiś czas kompletnie odechciewa się żyć. Wielki plus dla panów z This Will Destroy You za odbieranie chęci do życia i nadziei z ludzkiego bytu, w którego jestestwie istnieje już i tak wystarczająco wiele cierpienia i niechęci płynącej z codzienności oraz rozmaitych niedoskonałości na wielu płaszczyznach życiowych. TWDY to jeden z takich zespołów, które chyba jednak powinny działać na człowieka jak katharsis.

8/10

Bartosz Trędewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *