THESIS – 2018 – Kres

01. Zwęglone skrzydła
02. Godziny
03. 7 Pięter
04. Wstyd
05. Aż zabraknie słów
06. Szum
07. Kres

Rok wydania: 2018
Wydawca: Thesis
https://thesis.bandcamp.com/album/kres


Nową płytę Thesis zdobi okładka, która może być pewnym zaskoczeniem, znając poprzednie wydawnictwa zespołu. Po wyjęciu CD , widzimy piórko okładkowego ptaka. W rzeczy samej idealnie obrazuje to samą muzykę, która jest zdecydowanie lżejsza, od poprzednich dzieł zespołu. Pozbawiona jest tego jadu, który kąsał na albumie „Z Dnia Na Dzień Na Gorsze” (recenzja pod tym linkiem).

Nie oznacza to jednak, że zespół zmienił światopogląd i zaczął nagrywać sacrosongi. Muzyka, Thesis momentami ciągle posiada metalową moc, ale jako całość oddziałuje właśnie, swoim łagodniejszym klimatem. Taki wyjątkowy klimat sączy się właśnie w kompozycjach: „Zwęglone Skrzydła”, „Godziny”, „7 pięter” (bardzo post rockowy), „Aż zabraknie słów”. Najmocniejszym fragmentem jest natomiast „Wstyd”, choć i tutaj następują klimatyczne zwolnienia. Utwór ten kojarzy mi się nieco, z Soenem. Do mocniejszych należy również „Szum”(chyba najbardziej metalowy kawałek). Wisienką na torcie jest natomiast kompozycja tytułowa „Kres”, wieńcząca całą płytę, z urokliwą partia trąbki, na której gościnnie zagrał Arkadiusz Dzienkiewicz. Bardzo istotne w tym wszystkim są oczywiście polskojęzyczne teksty Kacpra Gugały.

„Podyktuję ci jak myśleć
Byś bezpiecznie poczuł się
Teraz tańcz
Tańcz
Tańcz jak ci grają
Nie pytaj nic…”


Rockowe poletko, które uprawia zespół, ciągle wymyka się wszelkim próbom, włożenia w jednoznaczne, gatunkowe worki. W tej muzycznej glebie można wyczuć zarówno pewną dozę post rocka, ale są również elementy progresywne, metalowe, czy nowofalowe… Mimo nieco łagodniejszemu oblicza, udało się zespołowi zachować swój wyjątkowy, muzyczny wyraz. To jest po prostu dobry – ba, bardzo dobry Thesis! Nie ma co do tego żadnej wątpliwości. To jak na razie najlepszy Thesis, na setkę! I tak właśnie nagrany, na żywo, na tak zwaną „setkę”.

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *