01. The Complex
02. Rise from Nothing
03. Veins of Asphalt
04. Corrosion Juncture
05. The Crossing
06. Under the Grey
07. Terminal City
08. The New Coming
09. Genome Decline
10. Only an Echo
Rok wydania: 2015
Wydawca: Dooweet Promotion
http://www.facebook.com/stombofficial
Stömb to młody, obiecujący zespół rodem z Paryża. Powstali w 2012 roku.
Po pierwszej EP-ce wydanej w 2013 roku, przyszła pora na pełnowymiarowy
debiut – „The Grey”, wydany pod skrzydłami niezależnej muzycznej stajni
Dooweet Promotion.
Inspiracje do których odwołują się muzycy ( Meshuggah, Tool, Animals As
Leader, Tesseract, Klon…) w przybliżeniu sugerują jakich dźwięków możemy
się na tym krążku spodziewać. Styl w jakim obracają się paryżanie to
techniczny progresywny metal i djent. Szukając muzycznych analogii na
naszym podwórku, wymieniłbym tutaj z pewnością Disperse. Paryski
muzyczny kwartet serwuje jednak muzykę stricte instrumentalną
(gdzieniegdzie pojawiają się jedynie drobne melorecytacje, służące
spotęgowaniu pewnej aury). Mimo podziału na 10 kompozycji trwających
prawie 70 minut, płyty słucha się praktycznie jak monolit. Ten muzyczny
świat pełen mocnych ale klarownych dźwięków i mimo wielu połamanych
struktur ma jednak ogromne pokłady muzycznych przestrzeni. Dzięki temu
nie nuży, przeciwnie – absorbuje i wciąga.
Tak naprawdę nic nie jest do końca w 100% czarne albo białe: świat,
ludzka natura, to co nas otacza -łącznie z muzyką. Tak jest właśnie w
przypadku muzyki Paryżan. Przyjmując, że brutalna moc, ostrość, siła
dźwięku jest czernią, a delikatność i muzyczna przestrzeń – bielą,
czerń i biel przeplatają się tutaj nieustannie, łącząc się jakby w jeden
muzyczny odcień – szarość. Wyalienowana, tajemnicza, okładka w
odcieniach szarości, posiadająca również pewną głębię, (jakby kadr z
filmu „Obcy -ósmy pasażer Nostromo”), no i sam tytuł „The Grey” – mówią
wiele.
8,5/10
Marek Toma















































