STEVE HOGARTH & RICHARD BARBIERI – 2012 – Not The Weapon But The Hand

Hogarth, Steve & Richard Barbieri - 2012 - Not The Weapon But The Hand

1. Red Kite 7:25
2. A Cat With Seven Souls 5:50
3. Naked 6:14
4. Crack 4:48
5. Your Beautiful Face 6:47
6. Only Love Will Set You Free 8:11
7. Lifting The Lid 6:01
8. Not The Weapon But The Hand 1:25

Rok wydania: 2012
Wydawca: KScope


Już fakt, iż płytę wydała „stajnia muzyczna” KScope, do której należą m.in. Steven Wilson, No-Man, Nosound, Gazpacho, Lunatic Soul… zdradza nam poniekąd jaki charakter będzie miała muzyka tego duetu. I w rzeczy samej, płyta „Not The Weapon But The Hand” wybitnie pasuje do albumów wymienionego grona.

Obydwu muzyków wielce przedstawiać chyba nie trzeba. Richarda Barbieri swoją muzyczną karierę rozpoczynał z grupą Japan. W 1993 roku dołączył do grupy Porcupine Tree, z którą związany jest do dnia dzisiejszego. Na swoim koncie ma też wiele albumów nagranych z rożnymi muzykami, m.in.: Richard Barbieri/Tim Bowness – „Flame” (1994), a także 2 albumy solowe: „Things Buried” (2005) i „Stranger Inside” (2008). Steve Hogarth, wiadomo – wokalista grupy Marillion. Ma na swoim koncie, jeden album studyjny -„Ice Cream Genius”, wydał go w 1997 pod pseudonimem H. Na tym właśnie albumie gościnnie grał na klawiszach Richard Barbieri. Brał również udział w trasie koncertowej promującej wydawnictwo. Po latach nić współpracy związała obu panów ponownie. Richard Barbieri przysłał Hogarthowi porcję ciekawych melodii, a on wypełnił je tekstem. Tak powstał „Not The Weapon But The Hand”. Steve tak w jednym zdaniu skomentował ich wspólne dzieło:

„Całość wykracza tez poza granice tego, czego można się po nas spodziewać… Na albumie znalazła się muzyka czasem poruszająca, złożona, niesamowita, czasem głupia i zabawna, ale zawsze bardzo osobista.”

Komentarz Steve’a niewątpliwie zachęca do zapoznania się z tym materiałem.

Jest to ten rodzaj muzyki, którym najlepiej rozkoszować się poz mroku, wtedy trafi do nas z podwojoną siłą. Muzyka stawiając a na umiarkowany, dźwiękowy minimalizm powodujący osiągniecie odpowiedniego klimatu. W tych onirycznych, w przeważającym stopniu delikatnych dźwiękach, które kreuje przy pomocy swoich elektronicznych instrumentów Richard Barbieri idealnie wpisuje się wokal Stevea Hogartha. Śpiewa tutaj w sposób bardzo delikatny, jakby od niechcenia, czasem prawie półszeptem, czasem przyjmuje formę melorecytacji, co przynosi fantastyczny efekt. Jego barwa głosu wydaje się wprost stworzona do tego rodzaju muzyki. W duecie z Barbieri przekonał mnie zdecydowanie bardziej, niż na wypomnianej solowej płycie „Ice Cream Genius”.

„Not The Weapon But The Hand” nie jest jednak albumem stricte elektronicznym. W nagraniach wzięli udział również: znakomity kontrabasista Danny Thompson (współpracował mi.in z Royem Orbisonem, Davidem Sylvianem, Kate Bush czy Loreeną McKennit), perkusiści Arran Ahmun i Chris Maitland (eks-Porcupine Tree, No-Man, Blackfield), oraz gitarzysta XTC Dave Gregory.

Chociaż płyty w zasadzie w całości słucha się wybornie, jedna z kompozycji zachwyca w szczególny sposób -„Only Love Will Set You Free”, pewnie nie powstydziłby się jej nawet Peter Gabriel.

8,5/10

Marek Toma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *