STARLESS – 2021 – Missing You

Starless missing you

1.Beginning
2.Silhouette
3.Shower
4.Dreamer
5.I could be God
6.Lady of the lake
7.Autumn leaves
8.Missing You
9.Homesick

Rok wydania: 2021
Wydawca: Lynx Music


Rynek muzyczny, z początkiem maja tego roku został wzbogacony ciekawym wydawnictwem, a to za sprawą STARLESS. Tworzy go trójka utalentowanych artystów z regionu kujawsko – pomorskiego : Marta Bejma (ex-wokalistka formacji  ALHENA ), Piotr Pryka ( klawiszowiec formacji  ALHENA) oraz Wojciech Kokociński (teksty) . Każdy z nich z innego świata, ale za to ze wspólną pasją.
Postanowili stworzyć coś wyjątkowego w oparciu o poezję, o teksty autorstwa Wojciecha Kokocińskiego. W środowisku rocka progresywnego mówi się o Wojtku: „Człowiek, który nie potrafi oddychać powietrzem pozbawionym muzyki…”
Namówił Martę do stworzenia projektu na kanwie swoich tekstów. Początkowo miała to być czytana poezja do muzyki, ale narodziło się z tego coś unikalnego. Nikt  nie spodziewał się, że z połączenia tej współpracy wyjdzie pełne wydawnictwo muzyczne.
Gościnnie w zespole występują; Monika Moszczyńska –  wiolonczela oraz Weronika Podkul – skrzypce,  obie są studentkami Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, które zdecydowanie sprawiły swoją obecnością, że całe brzmienie płyty “ Missing You” nabrało pięknych barw.

Muzyczne kredo wykonawców;

“Chcemy zatrzymać Was na chwilę i pokazać świat w kolorach muzyki. Na płycie każdy słyszy coś innego i sami jesteśmy ciekawi z czym kojarzy się Wam nasza twórczość.”

Poezja Wojciecha jest autentyczna, zawiera w sobie wiele emocji, wypływa prosto z wnętrza, często pisana jest tzw. jednym tchem.  Więcej jest to POEZJA ARTROCKIEM PISANA … Warto zaznajomić się o czym opowiadają teksty, które w jęz. angielskim,  pięknym głosem są interpretowane przez Martę.

Album otwiera sam autor tekstu, melo – recytacją Beginning ( Początek ) do akompaniamentu Piotra,                           

w której zapowiada historię (czy prawdziwą tego do końca nie wiadomo); „Chcę opowiedzieć ci historię …”.

Następny utwór Silhouette ( Sylwetka ) to opowieść o nas, o naszych marzeniach, nadziei i prośba, aby zacząć wreszcie żyć i nie być cieniem odbijającym się na ścianie. W utworze zwraca uwagę pizzicato grane na skrzypcach i wiolonczeli.

W kolejnym utworze Shower ( Prysznic ) mowa jest o jednej wyjątkowej kropli wody, która spływa po ciele ukochanej osoby w rytmie delikatnego walczyka i spokojnego głosu Marty.

Dreamer ( Marzyciel ) jest kontynuacją marzeń o swojej ukochanej i pytaniem, czy to właśnie jesteś TY? Utwór przebojowy, dynamiczny, kapitalne zgranie Marty i Piotra kończy musicalowy finał.

Piąta kompozycja I could be God ( Mógłbym być Bogiem ) opowiada o tym, że nasz bohater czuje się bogiem w trakcie intymnych chwil ze swoją ukochaną wznosząc się nad niebiosa, ale po płomiennym romansie tak naprawdę  nic nie pozostaje. Pięknie współbrzmi linia melodyczna, wydobywająca się spod palców Piotra i eteryczny wokal Marty.

Kolejny utwór Lady of the Lake ( Pani Jeziora ) opowiada o ulotnych marzeniach o niedostępnej Pani Jeziora, utwór pełen jest ciekawych zwrotów i zwraca uwagę przede wszystkim dystopijnym zakończeniem. 

W podobnym nastroju utrzymany jest kolejny Autumn leaves ( Jesienne liście ) o tym jak niepowtarzalne spojrzenie ukochanej rozpada się na tysiące odłamków żalu i nie ma nadziei na bycie razem. Dźwięki smyczków wraz z czystym śpiewem Marty i mocnym gęstym dźwiękiem pianina powodują, że przenosimy się na dłuższą chwilę w świat magii.

W tytułowym „Missing You ( Tęskniąc za tobą ) wraca nadzieja na dotyk, słodkie usta, uderzenia serca, tańczące umysły , wreszcie namiętny pocałunek i prawdziwą miłość, to wszystko zanurzone w tęsknocie . Muzyczna perełka.

Ostatni utwór na płycie Homesick ( Stęskniony za krajem ) wprowadza nieco podniosły nastrój a solo na skrzypcach pozostaje na długo w uszach. W warstwie tekstowej, nasz bohater jako mały chłopiec na obcym lądzie, pełen mrocznych dni i nocy wypełnionych płaczem, tęskni za matką ojczyzną i woła NIE ODCHODŹ !

Muzykę do tego albumu skomponowali Marta z Piotrem, zamykając w nutach ducha poezji. Ich melodie zdecydowanie plasują album w pierwszej lidze muzycznych uniesień.

Ryszard Bazarnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *