STAIND – 2023 – Confessions of The Fallen

01. Lowest In Me
02. Was Any Of It Real?
03. In This Condition
04. Here And Now
05. Out Of Time
06. Cycle Of Hurting
07. The Fray
08. Better Days
09. Hate Me Too
10. Confessions Of The Fallen

Rok wydania: 2023
Wydawca: Alchemy Recordings/BMG


It’s been awhile… since the former album was released. No, może nie taka chwila, bo już ponad dekada upłynęła od wydania poprzedniej płyty tego amerykańskiego zespołu. Co prawda kapela wznowiła działalność w 2019 roku, osiem lat po zawieszeniu, ale z wiadomych względów plany wydawnicze i koncertowe trzeba było odłożyć w czasie.

           „Wyznania upadłych” – tytuł brzmi mało obiecująco z marketingowego punktu widzenia, ale spieszę zapewnić, że o żadnym twórczym upadku nie może być mowy. Staind nadal gra swoje, jakby czas zatrzymał się dla nich w miejscu. Ok, czasem pokuszą się w jakieś elektroniczne dodatki („Was Any of It Real?”), ale dla równowagi podostrzą w innych miejscach („Cycle of Hurting”, tytułowy – bodaj najcięższy fragment albumu). Generalnie: grupa przyrządziła typowe dla siebie, przyjazne rockowym stacjom radiowym rockowe kawałki. Kwartet z Massachusetts wciąż ma rękę do tworzenia chwytliwych melodii i refrenów, które błyskawicznie wpadają w ucho. Również głos wokalisty i gitarzysty Aarona Lewisa bez zarzutu – czas nie odcisnął na nim negatywnego piętna.

           Mocną stroną Staind zawsze były podniosłe ballady. Na najnowszym albumie mamy dwie takie kompozycje: wybrana do promocji „Here and Now” (ciekawsza) i „Better Days” (chyba jednak trochę zbyt przesłodzona). Czy za dekadę fani będą pamiętać je tak samo jak „It’s Been Awhile” lub „Outside”?

           Zaletą płyty bez wątpienia jest też jej… długość. Panowie – na szczęście – nie ulegli pokusom zapełniania kompaktu do ostatniej sekundy. 10 strzałów – żadnych pudeł. Powrót udany, oby na dłużej!

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *