SOLEIL MOON – 2012 – On the Way to Everything

1. History Repeats Its Pages
2. Love The Way You Love
3. On The Way to Everything
4. Blackbird
5. Goodnight Irene
6. Freedom
7. Burn
8. Down
9. Colorado
10. Move On
11. Here I Am
12. Ohio (bonus track)
13. Calling On The World (bonus track)
14. I’d Die For You (Incl. Orchestral Introduction) (bonus track)

Rok Wydania: 2012
Wydawca: Frontiers Records
http://www.myspace.com/soleilmoonmusic


Przyznam się. Czasem jest tak, że wpada mi w ręce płyta, o której właściwie nic nie wiem. O zawartości mogę snuć domniemania, wnioskując po wydawcy. Po przejrzeniu składu zespołu… nagle coś w głowie świta, ale iluminacja nie następuje. Wówczas z pomocą przychodzą notki promocyjne, strona wydawcy, zespołu, oraz inne twory encyklopedyczno-podobne.
Ale znacznie ciekawiej jest się od takich poszukiwań powstrzymać i wydać opinię o krążku, w który zaangażowani są znani (w pewnym gronie) artyści, z perspektywy osoby nieświadomej. Przypuszczam, że sami muzycy byliby ciekawi w jaki sposób ich muzyka oddziałuje na słuchacza, bez pryzmatu ich wcześniejszych dokonań.

SOLEIL MOON prezentuje lekki rock, zabarwiony klimatami AORowymi i orkiestrową pompą. Mówiąc jednak, że ich muzyka jest przyjemna, to zbyt mało. Tego krążka słucha się wyśmienicie.
Pojawiają się tu również utwory proste, takie w których postawiono na linię melodyczną i czysty akompaniament. Z jednej strony takie nieskomplikowane podejście może zdziwić, jednak wydają się to fragmenty niezwykle szczere.
Do niewątpliwych zalet płyty zaliczę partie gitarowe w których nie brakuje akustyków i nieprzesterowanych gitar elektroakustycznych. Co nie znaczy że grupa nie potrafi przyłoić hard rockowym riffem. Ale ostrzejsze granie schodzi tu nieco na dalszy plan, po przesłuchaniu płyty w pamięci pozostaje wiele więcej stylistycznych skojarzeń.
Zresztą album pełen jest różnych odcieni muzycznych. Motywów zaczerpniętych z muzyki country, blues, czy też z gatunków niekoniecznie gitarowych.
Na drugiej stronie przeciwwagi postawię bowiem typowo popowe melodie a’la SIMPLY RED. Z kolei musicalowy luz banalnych melodii przywodzi na myśl estetykę QUEEN, w tym samym momencie soczyste gitarowe sola przypominają klimaty AEROSMITH.
Niezłe wrażenie robi łamana rytmika kilku utworów. Zagrane bez wybrzmiewania bębny, tworzą nowoczesny szlif nawet akustycznych utworów… ciekawostka warta odnotowania…
Dla mnie wielką ozdobą są oprócz wspomnianych orkiestracji są chóry zorganizowane na zasadzie kanonów (których nie powstydziłby się nawet CLANNAD), szkoda, ze to zabieg incydentalny.
Jednakże wszystko to okiełznane jest gitarowym rockiem, zmiksowanym w łagodny acz dynamiczny sposób (sam jestem zaskoczony, że to możliwe), wraz z aksamitnym głosem wokalisty sprawiają, że płyta nie opuszcza odtwarzacza jedynie po jednym przesłuchaniu.

Kiedy warunków założonego przeze mnie eksperymentu dopełniłem (czyli kiedy wyrobiłem sobie zdanie o płycie bez pomocy stron informacyjnych), dowiedziałem się, że w ręku trzymam wznowienie drugiej płyty formacji (nie licząc albumu świątecznego – ach ci Amerykanie…). Pierwotnie album ukazał się w zeszłym roku, obecnie Frontiers wydaje do z trzema utworami bonusowymi (w dwóch z nich bębni Kenny Aronoff z Lynyrd Skynyrd,) i dodatkowo teledyskiem. A mózgiem przedsięwzięcia jest wokalista Larry King (obecnie w Michael Thompson Band).

Po wczytaniu się w booklet zaskakuje mnie również fakt, że utwory nagrane w tak różnych składach i skomponowane w różnych latach, nieźle ze sobą współbrzmią jako album. Owszem rozrzut stylistyczny to coś co od razu rzuca się w uszy, jednak racjonalna produkcja wyrównuje różnice… Orkiestracje połączone z rockiem, akustycznymi gitarami i soczystym przestrzennym brzmieniem, pozwalają mi rekomendować ten krążek sympatykom złożonych rockowych form. Skojarzenia z albumami Meat Loaf’a, czy ELP chyba są tu na miejscu.

„On the way to everything” to całkiem, ale to całkiem przyzwoity krążek, wręcz bardzo dobry. Może i momentami brzmi jak kompilacja… ale za to taka w stylu „best of”.

8/10

Piotr Spyra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *