SKRZEK – 2021 – Viator

skrzek_viator

Viator I – XX
Słone perły (bonus)
Szczęśliwi z miasta N. (bonus)
Dwie kobiety – fantazja druga (full version)

Rok wydania: 2021
Wydawca: GAD Records


Wielbiciele twórczości tego wybitnego artysty znają „Viatora” z okazałego boksu zbierającego jego dokonania poza SBB. Teraz – po raz pierwszy – otrzymujemy ten materiał jako osobne wydawnictwo.

    Józef Skrzek solo działa między innymi na polu muzyki filmowej i teatralnej, organowej, ma w dorobku kantaty, ale też liczne dowody na umiejętność pisania przebojowych piosenek (płyta „Wracam” chociażby). „Viator” pokazuje jego liryczne oblicze. To zbiór nastrojowych, kameralnych impresji, układających się w piękną suitę. Ale również w tym – dość ascetycznym – wcieleniu nie brak chwytliwych melodii oraz interesujących rozwiązań formalnych. To niemal w stu procentach muzyka instrumentalna, w niektórych fragmentach pojawiają się kobiece wokalizy, dodające całości smaku.

    Dopiero w bonusach (obowiązkowy punkt praktyczniej każdego wydawnictwa sygnowanego przez GAD Records) słychać głos Skrzeka – w utworze „Słone perły”, utrzymanym w klimacie albumu. Coś dla siebie znajdą również fani SBB – opracowanie tematu „Szczęśliwi z miasta N.” – krótkiego, instrumentalnego utworu z repertuaru zespołu.

    Ambient? Muzyka relaksacyjna? Soundtrack do nieistniejącego filmu? Odpowiedź na każde z tych pytań będzie twierdząca. „Viator” to piękna płyta, po prostu…

8/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *