SIGNS OF THE DYING SUMMER – 2023 – Promenada Ciszy

1. Promenada Ciszy I
2. Promenada Ciszy II
3. Promenada Ciszy III
4. Promenada Ciszy IV
5. Promenada Ciszy V
6. Promenada Ciszy VI
7. Stalemate (Katatonia cover)

Rok wydania: 2023
Wydawca: Putrid Cult


„Promenada Ciszy”, nowe wydawnictwo formacji SIGNS OF THE DYING SUMMER, weszło we mnie jak nóż w masło. Nie wiem czy to kwestia pory roku, nastroju czy czego, ale muzyka zawarta na tym albumie potrafiła skupić na sobie moją uwagę na znacznie dłuższy czas niż przypuszczałem.

Na krążku znalazło się sześć utworów autorskich oraz cover „Stalemate” grupy Katatonia. Może od razu o coverze. Z blackowymi wokalami (w oryginale są czyste) wypadł bardzo dobrze a sama kompozycja nabrała nowych barw. Utwory autorstwa SoTDS (tego skrótu używa zespół na okładkach) to mieszanka fragmentów szybkich i agresywnych z tymi bardziej klimatycznymi i wyciszonymi. W tle często pojawiają się klawisze, które nadają muzyce melodii i nastroju. Muzycy nie boją się z nich korzystać a ich partie podkreślają ten depresyjno jesienny (w końcu nazwa zespołu do czegoś zobowiązuje) charakter muzyki. Ciekawie wypadają nawiązania do zimnofalowych czasów, w postaci „Promenada Ciszy II” od którego aż wieje chłodem, i w którym pojawiają się czyste wokale. Bardzo dobrze wypadają partie gitary, wprowadzając sporo melodyjnych motywów (np. „Promenada Ciszy IV”), ale SoTDS potrafi też przyłoić (początek „Promenada Ciszy I”).

Jeśli lubicie melodyjny, depresyjny black metal to muzyczne klimaty SoTDS przypadną wam do gustu. Mnie kupili! To mój pierwszy kontakt z tym zespołem, ale debiut już zamówiony.

8,5/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *