SHAKIN DUDI – 2011 – … bo ładnym zawsze lżej…

1. Danie
2. Anonimowy abstynent
3. Ładnym lżej
4. Długi weekend
5. Raz śledź
6. Playback
7. Mister zmywaka
8. Brom brom brom
9. Artyście wolno wszystko
10. Jedź do sklepu
11. Sąsiad ma
12. Twardy jak stonka
13. Zmień płeć

Rok wydania: 2011
Wydawca: Polskie Radio Katowice
http://www.shakindudi.pl


Może i „ładnym zawsze lżej”, ale tym, którzy chcą iść pod prąd w polskim biznesie muzycznym już lekko się nie mają. Irek Dudek wciąż jednak konsekwentnie robi swoje i to z dobrym skutkiem. Po nastrojowym, akustycznym, jazzującym albumie „Bluesy” (za którego dostał nagrodę „Fryderyka”), postanowił po raz kolejny sięgnąć po szyld, który jeszcze w dekadzie lat osiemdziesiątych przyniósł mu ogromną popularność.

Zresztą najnowsza płyta nawiązuje do największych sukcesów kapeli i z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy bawili się na koncertach przy „Za dziesięć minut trzynasta”, czy „Au sza la la la”. Po eksperymentach z neo swingiem i rozbudowanym składem, Shakin Dudi wrócił do prostego rock and rolla oraz rockabilly (czasem też bawi się po swojemu w psychobilly). Dudek razem z nadwornym tekściarzem Dariuszem Duszą po raz kolejny wyrusza na barykady, by ośmieszyć polskie przywary i wylewającą się zewsząd głupotę. Wbrew pozorom, Shakin Dudi AD 2011 wcale nie ma mniej tematów do wzięcia pod lupę niż wcielenie kapeli z czasów późnej komuny, tak pełnej absurdów i durnych zarządzeń.

Panowie pokpiwają sobie a to z kultu młodości i piękna wszechobecnemu w mediach („Ładnym lżej”), a to z artystów udających, że potrafią grać i śpiewać („Playback”), a to ze świeckiej tradycji rodaków, czyli długiego weekendu. Dostaje się też nastawionemu na konsumpcję stylowi życia uprawianemu z lubością przez część społeczeństwa („Jedź do sklepu”, „Sąsiad ma”). Piosenki są z reguły dość krótkie i … ozdobione zaraźliwie przebojowymi refrenami. Ani się człowiek nie obejrzy a już nuci sobie na przykła kawałek (prawie) tytułowy…

Osobna sprawa to okładka, stylizowana na sztandarowe portrety „ojców chrzestnych” komunizmu. W środku trafiamy natomiast na tekst jakby żywcem wzięty z listy płac komedii „Naga Broń” („Więcej informacji na temat zespołu i aktualnej prognozy pogody: www.shakindudi.pl”). Na odwrocie Shakin Dudi ubolewa, że „Niestety z braku środków nie użyto programów do dostrajania wokalu i rytmicznego wyrównywania instrumentów. A na sample zupełnie zabrakło”. Cały Dudek…

Cóż, mimo tych „błędów i wypaczeń” płyty słucha się świetnie!

10/10

Robert Dłucik

p.s. Jakiś dar przewidywania przyszłości panowie mają, czy co, że trafili w dziesiątkę z kawałkiem „Zmień płeć”? Może by tak zrobić z tego hymn obecnej kadencji naszego kochanego parlamentu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *