SERJ TANKIAN – 2021 – Elasticity (EP)

serj_tankian_elasticity

1. Elasticity
2. Your Mom
3. How Many Times
4. Rumi
5. Electric Yerevan

Rok wydania: 2021
Wydawca: BMG
https://serjtankian.com/


Ostatecznie Serj Tankian nie dogadał się z kolegami z zespołu. Różnice w koncepcjach w którą stronę System Of The Down  miałby zmierzać były zbyt duże. Z drugiej strony to może dobrze, że tak się stało? W styczniu  tego roku  grupa niespodziewanie opublikowała dwa premierowe utwory: „Protect The Land” i „Genocidal Humanoidz”. Piosenki z ważnym przesłaniem, których teksty były przepełnione troską o ich ormiańską ojczyznę. W końcowym rozrachunku skończyło się na zaskoczeniu i zamyśleniu. Dobre i to ale muzycznie to była już inna bajka niż choćby ostatnia ich płyta „Hypnotize”.  Zasygnalizowali swoja obecność ale też  rzeczywiście brak wizji oraz pomysłów na miarę swojej szlachetnej przeszłości.

W takim razie można się pokusić o stwierdzenie, że Serj Tankian podjął słuszną decyzję o wydaniu w formie mini albumu pięciu piosenek uprzednio stworzonych dla System Of The Down.  Wydawnictwo zostało nazwane „Elasticity” i fonetyczne podobieństwo do tytułu klasycznego, pięknego  albumu sprzed lat, „Toxicity”, wydaje się być zamierzone. Słowa brzmią podobnie ale  diametralnie różnią się znaczeniem. Pozytywny wydźwięk  elastyczności jest w zupełnie innym zbiorze niż pejoratywne znaczenie  toksyczności. Wymowa wyrazów poniekąd przekłada się na treść obu płyt. Najnowsze wydawnictwo „Elasticity” zawiera w sobie wiele elementów charakterystycznych SOAD, ale nie jest już tak bardzo radykalne. Jest z pewnością w nowych nagraniach obecna energia, różnorodność, delikatnie dawkowany ormiański folklor i przyjemne kombinowanie z formą.

 Zaczyna się fenomenalnie, bo piosenka tytułowa niesie w sobie punkową dynamikę, a sam Serj śpiewa niczym Jello Biafra z Dead Kennedys. I od początku wiadomo, że EP-ka będzie mieć zdecydowany charakter w odróżnieniu do piosenek opublikowanych przez System Of The Down na początku roku. Bo  jest jeszcze tutaj ujmujące przemieszanie delikatności z  temperamentem , duża dawka melodii i przejmujące, zaangażowane  teksty. Wszystko razem sprawia, że „Elasticity” jest z pewnością miłą alternatywą dla wszystkich zawiedzionych brakiem skutecznej reaktywacji SOAD. Przede wszystkim jest jednak świadectwem tego, że Serj Tankian potrafi nadal tworzyć piosenki przykuwające słuch i wymuszające skupienie.

8/10

Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *