SBB – 2024 – Live Cuts: 1979 Bytom

CD1
Moja Ziemio wyśniona (Wish)
Ze słowem biegnę do Ciebie
Szczęśliwi z miasta N.
Freedom With Us
3rd Reanimation
Going Away
(Żywiec) Mountain Melody
Loneliness – Theme
CD 2
Deszcz kroplisty, deszcz ulewny
Drums
Follow My Dream
Why No Peace
Bonus tracks
Szczęśliwi z miasta N. (soundcheck)
Follow My Dream (24.10)

Rok wydania: 2024
Wydawca: GAD Records


W tym roku zespół hucznie świętuje 50-lecie swojej debiutanckiej płyty, będącej fragmentem jej spektakularnych koncertów w warszawskiej „Stodole”. Na rynek regularnie trafiają też kolejne płyty z serii „Live Cuts”, dokumentujące występy śląskiej legendy.

    Ten podwójny CD ma wyjątkowy charakter. „Gramy u siebie” – mogliby powiedzieć muzycy. Bytom był swego czasu praktycznie drugim domem zespołu, nie dziwi więc niemal rodzinna atmosfera, podkreślana zapowiedziami Józefa Skrzeka. Serii jesiennych koncertów w Miejskim Domu Kultury towarzyszyła giełda płyt, konferencja prasowa z udziałem muzyków, z wizytą pofatygowała się również państwowa telewizja.

    W październiku 1979 SBB było kwartetem – trójkę Ślązaków wzmocnił znakomity gitarzysta Sławomir Piwowar. Sporo mówiło się i pisało o kryzysie w zespole, o wyczerpaniu długimi trasami koncertowymi i sesjami kolejnych płyt. Ale zapis jednego z wieczorów w  MDK-u pokazuje grupę w świetnej formie.

    Zaczynają premierowym „Wish” (który później – jako „Moja Ziemio wyśniona” – trafi na album „Memento z banalnym tryptykiem”), ciekawostką jest singlowy „Szczęśliwi z Miasta N.” – zagrany w innej, akustycznej aranżacji, rozpisanej na fortepian, gitarę i buzuki. „Follow My Dream” – rozbudowany, pełen intrygujących improwizacji – zmienia się tutaj niemal nie do poznania w porównaniu z wersją znaną z zachodniej płyty.

    SBB prezentuje również dwie suity – „Ze słowem biegnę do Ciebie” oraz – wówczas obowiązkowy punkt koncertów – „Going Away”. Na bis – chwytliwy „Why No Peace” z eksportowej płyty „Welcome” – dowód, że także w bardziej konwencjonalnym, piosenkowym wcieleniu jest im do twarzy.

    Jakość nagrań lekko bootlegowa, ale ich wartość muzyczna oraz historyczna niweluje techniczne niedostatki. Książeczka zawiera zdjęcia i skany artykułów z epoki, czyli standard w przypadku serii „Live Cuts”. Płyta nie tylko dla najzagorzalszych fanów SBB.

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *