SBB – 2023 – Live Cuts: Ryslinge 1979

CD1
Improv: Danish intro
Going Away
Improv: A Kind of Rain
Drums
Improv: Black Cellar
CD2
Born To Die
Follow My Dream
Improv: Happy
Soundcheck I – V

Rok wydania: 2023
Wydawca: GAD Records


Płyty koncertowe są zazwyczaj miłym dodatkiem do studyjnej dyskografii zespołu, w przypadku SBB stanowią już większość. Niedawno katalog serii „Live Cuts” powiększył się o kolejny duński występ formacji.

     Śląskie trio zagrało w Danii na słynnym festiwalu w Roskilde (zapis też ukazał się po latach na CD), ale koncertowało również w dużo bardziej kameralnych miejscach. Jak sala koncertowa w Ryslinge właśnie. Wówczas była to kultowa miejscówka na tamtejszej koncertowej mapie.

     Program koncertu? Utwory z zachodniego albumu „Follow My Dream”, stały punkt ówczesnej setlisty „Born To Die” oraz improwizacje, pokazujące znakomitą formę muzyków (oraz bogactwo brzmień klawiszowej baterii Józefa Skrzeka). W jednej z nich pojawia się polski akcent – popularny motyw z góralskiego folkloru, intrygująco wpleciony w klimat całości.

     Ciekawostką płyty są zamieszczone na drugim dysku fragmenty z próby dźwięku. Taka publikacja to chyba ewenement na skalę światową, ale… wtedy w SBB nawet na przedkoncertowych próbach działy się ciekawe muzyczne rzeczy, a nawet powstawały zalążki nowych kompozycji.

8/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *