SBB – 2023 – Live Cuts: Częstochowa

CD 1
1. Moja ziemio wyśniona (9:31)
2. Hung-Under (31:40)

CD 2
1. Freedom with Us (6:47)
2. 3rd Reanimation (6:31)
3. Going Away (10:18)
4. (Żywiec) Mountain Melody (5:31)
5. Loneliness – Theme (2:47)
6. Improv: Silesian Speed Run (14:04)
7. Drums (2:00)
8. Improv: Early Groove (10:08)

Bonus tracks
9. Born to Die (8:21)
10. Improv: Late Groove (11:25)

Rok wydania: 2023
Wydawca: GAD Records


Kolejna pozycja z serii archiwalnych koncertów SBB portretuje ten znakomity śląski zespół w ciekawym momencie: podczas jednego z występów ostatniego (przed rozwiązaniem grupy jesienią 1980 roku) krajowego tournee. Grupa działała wówczas w czteroosobowym składzie, wzmocniona gitarzystą Sławomirem Piwowarem.

           W okładkowej książeczce trafiamy na list fana zespołu, nadesłany do redakcji „Jazz Forum”, w którym krytycznie wypowiada się o innym koncercie tamtej wiosennej trasy. Jest także wypowiedź Józefa Skrzeka ze „Sztandaru Młodych”, gdzie zapewnia że latem postarają się złapać odpowiednią formę oraz przeprasza zawiedzionych występami.

           Cóż, po wysłuchaniu materiału z„Live Cuts”, można powiedzieć, że ów niezadowolony fan stanowił zdecydowaną mniejszość: reakcja publiczności zgromadzona w klubie „Politechnik” była  entuzjastyczna. A i do formy muzyków nie można się przyczepić. Pewnie: można dyskutować czy u progu nowej dekady półgodzinne formy w rocku miały jeszcze rację bytu, ale od strony wykonawczej nie ma się do czego przyczepić. Wówczas SBB nadal nie miał sobie równych w PRL-u – jeśli chodzi o muzykę rockową rzecz jasna…

           Pierwszy dysk wypełniły dwie kompozycje, które wtedy nie miały jeszcze swoich studyjnych odpowiedników: „Moja ziemio wyśniona” (trafiła na „Memento z banalnym tryptykiem”) oraz „Hung – under” (wiosną 1980 roku nie miała jeszcze tytułu), zapowiadana przez lidera jako materiał na kolejną zachodnią płytę SBB, ale ostatecznie znalazła się na solowym albumie Skrzeka „Józefina”. W późniejszej wersji płytowej ostała się tylko piosenkowa, chwytliwa część. Na koncertach SBB rozbudowywało ją do wręcz monstrualnych rozmiarów, pełnych instrumentalnych popisów. Druga płyta to ówczesny „zestaw obowiązkowy” SBB, czyli suita „Going Away” plus kilka improwizacji.

           Seria „Live Cuts” przeznaczona jest dla najbardziej zagorzałych fanów zespołu, ale akurat po ten koncert warto sięgnąć nawet jeżeli twórczość SBB zna się tylko pobieżnie. Bardzo interesujący dokument schyłkowego okresu działalności tamtego wcielenia legendarnej grupy…

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *