SBB – 2019/2014 – FOS

1. Dyskoteka
2. FOS
3. Xeni
4. Penia
5. Toczy się koło historii (bonus track)
6. Atoa (bonus track)


Rok wydania: 2019/2024
Wydawca: GAD Records


„Nigdy wcześniej ani później nie udało się tak dobrze w studiu nagraniowym uchwycić koncertowego ducha zespołu” – czytamy w artykule zamieszczonym we wkładce kompaktowego wydania „FOS”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, które mogłoby w zasadzie posłużyć za całą recenzję. Można jedynie żałować, że ten materiał nie ukazał się na oficjalnej płycie tuż po rejestracji

w studiu Radiu Gdańsk…

     Archiwalne utwory z letniej sesji ukazały się na winylu w 2019 roku. Teraz otrzymujemy wersję CD, poszerzoną o dwa bonusy (ale znane już z innych wydawnictw zbierających unikatowe nagrania SBB).

     Cztery kompozycje zarejestrowane na Wybrzeżu to prawdziwy popis trójki instrumentalistów. Słychać wyjątkową muzyczną więź pomiędzy Skrzekiem, Antymosem i Piotrowskim. „Dyskoteka” – wbrew tytułowi – rockowy wulkan, pełen przesterowanego basu, żywiołowych solówek gitarowych, a wszystko trzyma w ryzach perkusista. Tytułowa kompozycja oraz „Penia” – to 100 procent ówczesnego SBB: energia, wirtuozeria, długie solowe popisy trójki muzyków. Chwilę oddechu przynosi nastrojowy kawałek „Xeni” – oparty na partii gitary Antymosa oraz basu lidera.

     „FOS” portretuje śląskie trio w fazie przejściowej  – trzecia katalogowa, a druga studyjna płyta „Pamięć” przyniosła już inną muzykę – bardziej uporządkowaną formalnie, majestatyczną, bliską ówczesnego rocka progresywnego. Na koncertach zespół nadal jednak lubił poszaleć, o czym przypominają wydawnictwa z serii „Live Cuts”.

     Podobnie jak znakomite, krautrockowe „Przebudzenie”, również ten materiał można śmiało uznać za pełnoprawny album SBB…

9/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *