SARATAN – 2021 – Nabatea

saratan nabatea

1.Bab al – Siq
2.The One From Shara
3.Valley of The Moon
4.The Dusk of Raqmu
5.The Lament to al – Qaum
6.Quasr al – Farid
7.The City of Tombs
8.Mysteries of The Ancient Paths

Rok wydania: 2021
Wydawca: Saratan
https://pl-pl.facebook.com/SaratanBand


Kolejna w metalowym światku próba zmierzenia się z kulturą i tradycją Nabatejczyków – ludu zamieszkującego niegdyś obecne terytoria Izraela i Jordanii. Muzycy krakowskiego Saratan mieli okazję odwiedzić Jordanię przed pandemicznym szaleństwem, dźwiękowe efekty tej wyprawy możemy usłyszeć na piątym albumie zespołu.

    Krótka, instrumentalna kompozycja na otwarcie, zagrana na tradycyjnym, bliskowschodnim instrumentarium stanowi efektowne wprowadzenie do konceptu. Wybrany na promocyjnego singla „The One From Shara” to już dawka ciężkiego grania (ale orientalne instrumenty pobrzmiewają w tle) złagodzonego przez partie wokalne Małgorzaty Gwóźdź, której głos odgrywa coraz istotniejszą rolę w twórczości Saratan. Następny w zestawie „Valley of The Moon” zbudowany został na kontrastach: ostre jak brzytwa gitary; agresywny, bliski deathmetalowego growlingowi wokal w zwrotkach  – melodyjne, czyste żeńskie partie w refrenach. No i efektowne połączenie delikatnych dźwięków ludowych instrumentów ze ścianą gitar i perkusji w środkowej części utworu też zrobiło robotę…

    Saratan świetnie czuje się również w balladowych klimatach. Od „The Lament to al – Qaum” (rejony bliskie późniejszego Therion) trudno uwolnić się już po pierwszym przesłuchaniu. Chociaż metalowi ortodoksi pewnie będą kręcić nosami, że komercja, zdrada itp… W tej metalowej „krainie łagodności” zostajemy dłużej dzięki kolejnej folkowej miniaturce – „Quasr al – Farid”.

    Z błogiego nastroju brutalnie wyrywa słuchacza „The City of Tombs” – kolejny utwór z growlującym wokalem, jeden z najcięższych fragmentów płyty. Całość wieńczy epicki „Mysteries of The Ancient Pahts” – zasadniczo instrumentalny, z orientalnymi wokalizami Maggie. (powrót do czasów płyty „Asha”).

    Krótki, ale treściwy i dopracowany w każdym calu materiał, dzięki któremu Saratan powinien znacząco poszerzyć grupę odbiorców. Z pewnością na to zasługują…

10/10

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.